Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat wydarzenia

Biała Sobota - bezpłatne badania lekarskie

2019-02-09 ( sobota )
09:00-13:00
Publiczne Gimnazjum Katolickim im. Świętego Stanisława Kostki, ul. Głogowska 92, Poznań

W sobotę, 9 lutego, od godz. 9:00 do 13:00, w w siedzibie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętego Stanisława Kostki przy ulicy Głogowskiej 92 w Poznaniu, odbędzie się "Biała Sobota" czyli wielka akcja profilaktyczna. Wydarzenie organizowane jest przez Caritas Poznań i Miasto Poznań.
Miasto Poznań i Caritas Archidiecezji Poznańskiej zapraszają mieszkańców Poznania do skorzystania z bezpłatnych porad lekarskich oraz badań diagnostycznych i profilaktycznych, a także innych specjalistycznych porad i świadczeń zdrowotnych, organizowanych w ramach "Białej Soboty". Wydarzenie dedykowane jest Poznaniakom bez ograniczeń wiekowych.
Organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału osoby aktywne zawodowo, które na co dzień nie znajdują czasu na kontakt ze specjalistami oraz osoby korzystające z pomocy Caritas. Dla osób przybyłych z dziećmi przygotowana zostanie specjalna strefa rodzinna, w której nie zabraknie "Szpitala pluszowego misia", pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz atrakcji przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Medyczna oferta tegorocznej "Białej Soboty" obejmuje między innymi:

 • pomiary poziomu cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi - do tych badań należy zgłosić się na czczo,
 • badania EKG,
 • badania mammograficzne w mammobusie dla kobiet w wieku 50-74 lata,
 • badania słuchu w słuchobusie dla osób w szczególności powyżej 50 r. ż.,
 • badania densytometryczne w osteobusie, to jest oznaczenie gęstości mineralnej kości, dla osób powyżej 50 r. ż.,
 • badania PSA (oznaczenie we krwi antygenu specyficznego dla prostaty) w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty dla mężczyzn w wieku 60+,
 • badania okulistyczne w kierunku wczesnego wykrycia wad wzroku dla dorosłych i dzieci w wieku 12+,
 • badania znamion skórnych za pomocą wideodermatoskopu wraz z konsultacją dermatologiczno-onkologiczną,
 • pomiary ciśnienia krwi,
 • analizy składu ciała wraz z określeniem BMI, czyli oznaczeniem wskaźnika masy ciała;
 • specjalistyczne porady lekarskie z zakresu: kardiologii, interny, diabetologii, neurologii, endokrynologii, pulmonologii, urologii, ortopedii, chirurgii onkologicznej,
 • specjalistyczne porady i usługi z zakresu: profilaktyki raka gruczołu piersiowego, w tym nauka samobadania piersi, dietetyki i zdrowego żywienia, fizjoterapii, rehabilitacji kardiologicznej, psychologii, podologii (diagnostyka chorób stopy), leczenia jąkania, światłoterapii, ziołolecznictwa.

Będzie też możliwość zapisania się na bezpłatne badania laryngologiczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla osób z grupy ryzyka w wieku 40-65 lat.
Osoby opiekujące się na co dzień osobami starszymi, przewlekle chorymi, leżącymi, będą mogły skorzystać z instruktażu przeprowadzonego przy pomocy manekina geriatrycznego.
Dla poznańskich seniorów będzie przygotowany punkt informacyjny, w którym będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty Miasta na rzecz seniorów, w tym Złotej Karty Seniora.
Szczegółowe informacje na temat pełnej oferty przygotowanej przez Organizatorów będą udzielane w oznaczonym Punkcie informacyjnym, zlokalizowanym na wprost wejścia głównego do budynku szkoły.
Osoby z ograniczoną ruchomością i niepełnosprawne będą mogły skorzystać z windy oraz z pomocy wolontariuszy.

Zobacz www.caritaspoznan.pl/