Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Spotkanie z Małgorzatą Rejmer, lauretką Bursztynowego Motyla

2019-06-24 ( poniedziałek )
18:00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23), Poznań

Ostatnie wydarzenie w Bibliotece Raczyńskich  w tym półroczu. Wydarzenie wyjątkowe, bo związane z wręczaniem nagrody w Konkursie im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla.  Jurorzy Konkursu od  ponad 20 lat  nagradzają autorów najciekawszych książek podróżniczych, promując czytelnictwo oraz książki krajoznawcze.  Do tej pory laureatami  byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski,  Beata Pawlikowska i Natasza Goerke.

W poniedziałek, 24 czerwca,  o 12.00 w  Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie nagrodę Bursztynowego Motyla  odbierze Małgorzata Rejmer, autorka książki "Błoto słodsze niż miód".  Jury postanowiło nagrodzić ją za świadectwo podróży Autorki i wewnętrznych podróży jej rozmówców. Historię okrutnie doświadczanego społeczeństwa, które żyje w napiętnowaniu przeszłością. Opowieść o koszmarze, który minął i o przejściach ludzi, którzy do dziś nie doświadczyli zadośćuczynienia. Autorka dotarła do  jądra kraju i duszy ludzkiej, a pisząc  połączyła najlepsze cechy reporterskiego stylu z pięknem i metaforą języka literackiego. Jurorzy podkreślali, że na rynku jest bardzo wiele książek, opowiadających o podróżach i wyprawach ich autorów, jednak Rejmer  nie tylko odwiedziła Albanię, ale zamieszkała tam, poznała język i kulturę dzięki czemu potrafiła wnikliwie poznać tamtejszą rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest też oddanie głosu mieszkańcom, skupienie się na ich wspomnieniach i wrażeniach.  Podkreślano też doskonały warsztat literacki pisarki oraz umiejętność operowania metaforą.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich rozmowę z Małgorzatą Rejmer poprowadzi dr Agata Rogoś. 

Wstęp wolny.

Małgorzata Rejmer jest absolwentką studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW.  Zadebiutowała w  2009 roku  powieścią "Toksymia", za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała  świetnie przyjęty zbiór reportaży "Bukareszt. Kurz i krew", za który otrzymała m.in.  Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, a także nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu "Polityki" i Nagrody im. Beaty Pawlak. Uhonorowana  nagrodą Bursztynowego Motyla książka "Błoto słodsze niż miód"   jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike,  Autorka otrzymała za nią też  Paszport "Polityki" 2018 w kategorii Literatura.  Małgorzata Rejmer mieszka w Tiranie.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem jest Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Puszczykowa.

Zobacz www.bracz.edu.pl