x

Zamkowe Biuro Podróży: " Hajstry. Krajobrazy Bocznych Dróg." - spotkanie z Adamem Robińskim

2019-07-24 ( środa )
18:00
Sala Prób, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.
W "Hajstrach" - niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga - krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.
Adam Robiński (ur. 1982) - dziennikarz, debiutował w "Życiu Warszawy", związany m.in. z "Rzeczpospolitą" i "National Geographic Polska", stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego debiut "Hajstry" zdobył nagrodę Podróżniczej Książki Roku w ramach 12. edycji nagrody podróżniczej Travelery oraz Nagrodę Magellana 2018 w kategorii "książka reportażowa", a także został nominowany do 11. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Bilety - 2 zł.

opr.sw

Zobacz ckzamek.pl/