Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Fragment kolekcji biżuterii

Błękitne złoto Afganistanu

2020-02-23 ( niedziela )
12:00-13:30
Muzeum Etnograficzne, ul. Grobla 25, Poznań

Wykład Karoliny Krzywickiej z cyklu "Biżuteria świata", któremu towarzyszyć będzie możliwość zobaczenia "na żywo" przykładów omawianej biżuterii.

Do charakterystycznych ozdób noszonych przez afgańskie kobiety należą: rozbudowane naszyjniki, masywne bransolety, liczne ozdoby czołowe i skroniowe, kolczyki zdobione przywieszkami, monetkami i dzwoneczkami. Ciekawą grupę ozdób afgańskich stanowią amuletnice - biżuteryjne pojemniczki, służące do przechowywania zwitków papieru z tekstami koranicznymi. Afgańskie ozdoby są często kameryzowane lazurytami (lapis lazuli), nazywanymi "błękitnym złotem Afganistanu".

Karolina Krzywicka - historyk sztuki i menedżer kultury w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

"Biżuteria świata" to cykl spotkań poświęconych biżuterii etnicznej i ludowej, stanowiącej konieczne dopełnienie wielu ubiorów tradycyjnych z całego świata, w formie prelekcji i wykładów, wzbogaconych prezentacją multimedialną. Tematem części spotkań (przygotowanych przez pracowników Muzeum) będą zabytki biżuteryjne z kolekcji Muzeum Etnograficznego MNP. Na każdym z tych spotkań będzie można zobaczyć je z bliska. Kilka razy do roku zapraszani będą specjaliści zajmujący się biżuterią ludową i etniczną z całej Polski.

Wstęp w cenie biletu do Muzeum:

  • 12 zł - bilet normalny,
  • 8 zł - bilet ulgowy,
  • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat.

Wejście do Muzeum od ul. Mostowej 7 (przez park).

Zobacz www.facebook.com/events/2871930373034456/