Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo

Krótkie spięcia #27: Urodziny

2020-05-19 ( wtorek )
19:00
Pawilon, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Krótkie spięcia to cykl prezentujący najświeższe odkrycia kina alternatywnego - obrazy obecne na najważniejszy festiwalach filmowych (m.in. Berlinale Sundance FF, IFF Rotterdam) i niedostępne poza festiwalowym obiegiem. To selekcja obrazów prowokujących do dyskusji, poruszających radykalną i aktualną problematykę. Filmy, które dają do myślenia.

Pokazom towarzyszą dyskusje z ekspertami z pola nauki i działań artystycznych.
Kurator: dr Andrzej Marzec

"Urodziny", reż. Hilal Baydarov
Pokaz filmu i rozmowa z Jakubem Skrzywankiem na platformie https://www.twitch.tv/pawilon_poznan
Dostęp do filmu nie wymaga logowania się do serwisu; posiadanie konta użytkownika na twitch.tv jest natomiast niezbędne do zadawania pytań podczas rozmowy z Jakubem Skrzywankiem (po filmie)

Absolwent Film Factory Béli Tarra - Hilal Baydarov idzie jak burza - w samym 2018 roku wyreżyserował trzy docenione na festiwalach pełnometrażowe filmy. W jednym z nich w czarno-białych surowych kadrach pokazuje dzień z życia swojej matki.
Samotna wdowa świętuje urodziny. Wypełnia czas rutynowymi czynnościami - przygotowywaniem posiłków, pracą w ogrodzie, modlitwą, porządkami. Pomiędzy nimi następują krótkie momenty zawieszenia - uwagi, ruchu, mocy. O czym myśli, co ją zajmuje? Jej twarz pozostaje nieprzenikniona. Dzień wyrwany z codzienności człowieka - mówi Baydarov - jest podsumowaniem całego życia. Zgrabna metafora. Ale w medytacyjnej pracy, w konstruowaniu łańcucha powtórzeń leży przecież jakiś sens - to forma obrony przed nieprzewidywalnością losu, który tak często zabiera, chociaż czasami też i daje. Szukam deformacji, jakiejś rysy w płynnym rytmie dnia, w tym wyjątkowo malowniczym, choć melancholijnym trwaniu. Może jest nią niepodniesiona słuchawka telefonu? (opis festiwalowy: Nowe Horyzonty, Agnieszka Szeffel).

Jakub Skrzywanek: urodzony we Wrocławiu. Reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Kurator cyklu dr Andrzej Marzec - filozof, krytyk filmowy, redaktor "Czasu Kultury", vloger "Widma Marca".

Transmisja filmu i rozmowy odbędzie się na platformie Twitch.
Partnerem cyklu są Nowe Horyzonty.