Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Logo Domu Bretanii.

Wykład online z cyklu Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw - Działalność pisarska Marie de Gournay

2021-05-06 ( czwartek )
18:00
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań

Działalność pisarska Marie de Gournay na tle francuskiego sporu o kobiety (przełom XVI i XVII wieku) - wykład prof. UJ Barbary Marczuk z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw"

Marie de Gournay (1565-1645), którą Montaigne uważał za swą przybraną córkę, była jedną ze znaczących postaci panoramy literackiej Paryża pierwszych dekad siedemnastego wieku. Sławę (niekiedy kontrowersyjną) zapewniły jej, obok jej własnych dzieł, opracowywane przez nią kolejne wydania krytyczne Esejów jej Mistrza. Jako autorka ośmielała się wkraczać w swoich pismach w obszar refleksji zarezerwowany dla mężczyzn, a więc polityki, reformy języka literackiego, filozofii moralnej, teologii czy alchemii. Szczególne zainteresowanie aktualnych badaczy budzą jej traktaty feministyczne: O równości mężczyzn i kobiet (1622) oraz Krzywda Kobiet (1626). Tematem wystąpienia będzie prezentacja sylwetki intelektualnej Marie de Gournay oraz postulatów feministycznych przez nią formułowanych i stanowiących istotny głos w "sporze o kobiety", toczącym się w tym czasie w kręgach intelektualnych Paryża.

Prof. UJ dr hab. Barbara Marczuk jest wykładowczynią literatury francuskiej w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. W swoich badaniach zajmuje się twórczością francuskich pisarek epoki renesansu i baroku: Marguerite de Navarre, Hélisenne de Crenne, Jeanne Flore, Gabrielle de Coignard Jest także autorką licznych publikacji dotyczących polsko-francuskich związków literackich w XVI i XVII wieku. W roku 2020 opublikowała monografię poświęconą przybranej córce Montaigne'a: Marie de Gournay: pierwsza francuska emancypantka. Postać tej pisarki jest tematem wystąpienia.

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453 Passcode / Code secret : 121035