Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 i odsłonięcie rzeźby Krawatto. Sąsiedzki piknik z muzyką z lat "50.

2019-06-18 ( wtorek )
18:00
Skwer Eki z Małeki, Poznań

Spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 połączone z uroczystym odsłonięciem rzeźby społecznej Krawatto. Sąsiedzki piknik z muzyką z lat "50 będzie okazją do wysłuchania historii o realiach minionych czasów opowiedzianych przez zaproszonych gości - uczestników wydarzeń czerwca "56. Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały między innymi:

  • Pani Aleksandra Banasiak - była uczestniczka wydarzeń Czerwca '56. Pielęgniarka, która jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę opatrywać poszkodowanych.
  • Pani Eugenia Kulas - wdowa po Januszu Kulasie, łazarskim bohaterze Czerwca '56.

W ramach koncepcji opracowanej i wykonanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza na Skwerze Eki z Małeki na poznańskim Łazarzu stanie interaktywna instalacja w kształcie krawata. Rzeźba została zaprojektowana tak aby zachęcać odbiorcę do interakcji z obiektem sztuki niezależnie od wieku. Przy użyciu smartfona będzie można wykonać zdjęcie rzeźby, a później oznaczyć je korzystając ze znajdujących się na instalacji hasztagów. Ślad upamiętniający wydarzenia czerwca "56 na długo pozostanie w cyberprzestrzeni.

Nazwa artystycznego obiektu wywodzi się z bikiniarskiego slangu, w którym krawat nazywano krawatto. W latach 50-tych XX wieku krawat był wyróżnikiem subkultury bikiniarzy. Noszone krawaty były kolorowe, często ręcznie malowane i wykonane z jedwabiu. Widniejące na nich elementy najczęściej nawiązywały do ówczesnej subkultury. Pin-up girls i palmy stanowiły wyraz buntu i manifestowały niezależność. Panujący w PRLu spleen bikiniarze przysłaniali tęczą swoich krawatów.

Rzeźba stanie na poznańskim Łazarzu w szczególnym miejscu jakim jest  Skwer Eki z Małeki. Wielu uczestników Czerwca '56 wywodziło się z subkultury bikiniarzy, której poznańskim odpowiednikiem byli tzw. Ecy. Na Łazarzu wciąż żywa jest pamięć o lokalnych ekach, w tym Małece z dolnego Łazarza, z którą związany był m.in. Janusz Kulas, jeden z głównych bohaterów Czerwca "56. 28 czerwca 1956 roku Janusz Kulas stanął w pierwszym szeregu pokojowej demonstracji niosąc transparent Żądamy chleba, a za nim ruszyli inni pracownicy Przedsiębiorstwa Transportowego Budownictwa Miejskiego. Był niezłomnym uczestnikiem procesu dziesięciu i ofiarą prześladowań.

Czerwcowy piknik towarzyszący spotkaniu z uczestnikami wydarzeń i świadków czerwca 1956 oraz odsłonięcie instalacji artystycznej Krawatto będzie okazją aby bliżej poznać historię łazarskich  bikiniarzy i w szczególny sposób uczcić pamięć o wydarzeniach czerwca "56.

Autor koncepcji rzeźby / wykonanie: Łukasz Trusewicz

Program spotkania:

18.00 - Skwer Eki z Małeki

  • Spotkanie z uczestnikami wydarzeń poznańskiego czerwca 1956
  • Piknik sąsiedzki przy muzyce z lat "50

19.00

  • Uroczyste odsłonięcie rzeźby Krawatto

_
opr.LT

Plakat