Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Plakat

Konferencja "Sytuacja chrześcijan na świecie"

2019-09-12 ( czwartek )
18:00-20:00
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, II piętro

Z inicjatywy Polski 22 sierpnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Według danych chrześcijańskiej organizacji Open Doors USA - na 2,48 mld chrześcijan na świecie - 215 milionów doświadczyło prześladowań.

W związku z zaakcentowaniem tego wydarzenia RODM Poznań organizuje konferencję pt. "Sytuacja chrześcijan na świecie". Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni dwaj prelegenci.

Pierwszy z nich - były Marszałek Sejmu i były europoseł pan Marek Jurek, który w ramach swojej aktywności politycznej na forum PE wielokrotnie podejmował dyskusje w sprawie poszanowania podstawowych wolności człowieka, w tym wolności wyznania, oraz nienaruszania niezbywalnych praw i godności ludzkiej. Głos w dyskusji ze strony p. Marka Jurka dotyczyć będzie nie tylko konieczności zatroszczenia się o sytuację chrześcijan na świecie, doświadczających bezpośrednich prześladowań, ale także obrony chrześcijaństwa, które jest atakowane w całej Europie m.in. poprzez ataki na kulturę chrześcijańską.

Drugim prelegentem będzie pan Dariusz Rosiak - publicysta i dziennikarz, komentator bieżącej sytuacji międzynarodowej. W Radiowej Jedynce prowadzi magazyn "Więcej świata", w Radiowej Trójce natomiast audycję "Raport o stanie świata". Jest laureatem Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o Kurdach.

Pan Dariusz Rosiak jest także autorem książki "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan", za którą w 2016 r. był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Jego ostatnie dzieło będzie kanwą, w oparciu o którą opowie, jak obecnie wygląda sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Na podstawie doświadczeń swoich podróży śladami wschodnich chrześcijan po Turcji, Iraku, Libanie, Egipcie, Izraelu, podczas spotkania przybliży losy tej grupy wyznaniowej. Będzie to wyjątkowa okazja aby spojrzeć na wspomniany problem z dwóch perspektyw: polityka oraz dziennikarza i autora książki - osób świetnie zorientowanych w bieżącej problematyce spraw międzynarodowych.

Zobacz www.facebook.com/events/524046124998182/