Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo Biegu

Bieg Pamięci Czerwca '56

2019-06-23 ( niedziela )
11:00
Start zaplanowano przy dawnej zajezdni, ul. Gajowa, Poznań

Bieg Pamięci Poznański Czerwiec '56 będzie częścią obchodów 63. rocznicy brutalnie stłumionego strajku poznańskich robotników. Celem sportowej imprezy jest upamiętnienie dramatycznych wydarzeń tamtego okresu. Część zebranych środków z pakietów startowych zostanie przeznaczona na zachowanie miejsc pamięci po bohaterach. Symboliczne znaczenie w kontekście upamiętnienia owych wydarzeń będzie miała trasa czerwcowych zmagań. Przebiegnie ona ulicami, na których rozegrały się dramatyczne momenty Poznańskiego Czerwca. Przy współpracy z Muzeum Powstania Poznańskiego, dla najbardziej chłonnych wiedzy, utworzona zostanie specjalna strefa historyczna w okolicach mety.

W ubiegłej edycji wzięło udział ponad 1000 biegaczy. W tym roku organizatorzy przewidują jeszcze większą liczbę uczestników. Start (23 czerwca) zaplanowano przy dawnej zajezdni (ul. Gajowa), a metę na terenie Zakładów H. Cegielskiego. W programie jest nie tylko bieg indywidualny i sztafeta, ale także bieg dla dzieci. Nowością jest możliwość pokonania trasy na rolkach lub z kijkami nordic walking.

Na mecie uczestników zmagań będą witać kombatanci wydarzeń Czerwca '56, którzy uhonorują ich pamiątkowymi medalami. Każdy z uczestników tej imprezy sportowej otrzyma od organizatorów okolicznościowy, odlewany medal oraz ulotkę informacyjną zawierającą najważniejsze fakty związane z Czerwcem 1956. Ponadto, pierwszych 1956 zarejestrowanych osób znajdzie w pakiecie startowym symboliczne opaski powstańcze.

W organizację biegu zaangażowane jest Muzeum Poznańskiego Czerwca, które w tym roku dodaje do pakietów historyczną przypinkę rozdawaną na 25. rocznicę strajku robotników, tuż przed odsłonięciem Pomnika Ofiar Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

Zobacz biegczerwca56.pl