Nowe miejsce dla NGO na mapie Poznania

Poznańskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu rozpoczęło oficjalnie swoją działalność. To miejsce, w którym pomoc znajdą przedstawiciele trzeciego sektora - będą mogli m.in. skorzystać z udostępnionego sprzętu oraz pomieszczeń i zacieśnić współpracę. 

Na zdjęciu grupa osób w rzędzie, na podwórku, razem przecinają czerwoną wstęgę - grafika artykułu
Centrum działa na poznańskim Chwaliszewie

Centrum działa na poznańskim Chwaliszewie. Prowadzone jest przez dwie organizacje: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP i Fundację NIWA Edukacji i Rozwoju. Powstało, by pomagać istniejącym już w stolicy Wielkopolski organizacjom pozarządowym oraz wspierać te, które dopiero powstają. Pieniądze na jego działanie pochodzą z budżetu Miasta, które przeznaczyło na to ponad 565 tys. zł.

- Dziekuję organizacjom pozarządowym za ogromne zaangażowanie - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Centrum, które dziś oficjalnie otwieramy, to miejsce, w którym duże fundacje i stowarzyszenia wspierają mniejsze. To niezwykle ważne - bo nikt lepiej od samych NGO-sów nie wie, czego potrzebują.

Przestrzeń Centrum będzie wynajmowana codziennie, na godziny lub całodniowo, w czasie dostosowanym do potrzeb organizacji pozarządowych i mieszkańców. Uwzględniono możliwość korzystania z pomieszczeń w weekendy oraz w tygodniu, również późnym popołudniem.

- Zależy nam na tym, by było to miejsce, w którym mieszkańcy Poznania mogą coś zrobić wspólnie - podkreśla Ewa Gałka, prezeska zarządu Centrum PISOP. - By można było spotkać się tutaj razem i zaplanować swoje dalsze działania, czując się jak u siebie. Każdy może się zaangażować - symbolem tego jest mural stworzony na podwórku kamienicy, w której mieści się Centrum, przez artystki ze Stowarzyszenia CIM Horyzonty. 

Dlatego Centrum otwarte będzie również dla wszystkich poznanianek i poznaniaków, również wolontariuszy. Ma wspierać indywidualne działania oraz działać na rzecz rozwoju lokalnego społeczeństwa obywatelskiego.

- To miejsce, do którego przedstawiciele organizacji pozarządowych z Poznania mogą przyjść, by zorganizować tu swoje wydarzenie i zaprosić na nie mieszkańców - mówi Justyna Schaefer-Kurkowiak, prezeska zarządu Fundacji Niwa. - Mamy przestrzeń, którą chcemy się dzielić. Zależy nam na tym, by Centrum tętniło życiem, by poznaniacy i poznanianki mogli poznać działające tu fundacje czy stowarzyszenia i ich fantastyczną działalność.

W ramach projektu prowadzone będą działania rekrutacyjne, promocyjne i diagnostyczne. Dostępny będzie zespół doradców, którzy podpowiedzą, jak współpracować z wolontariuszami oraz firmami i jak ubiegać się o wsparcie finansowe. Centrum będzie też udostępniać sprzęt i platformy do komunikacji zdalnej, np. do webinarów. Wszystko to po to, by stworzyć silną więź pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami Poznania. 

AW

sieci społecznościowe