Raport | Wolontariat na studiach. Dlaczego warto być wolontariuszem?

Studia to dobry czas na rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez HelloFinance.

grafika ilustrująca - grafika artykułu
grafika ilustrująca

Dlaczego warto być wolontariuszem na studiach?

Do tego, że wolontariat jest pożyteczny społecznie - nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego warto być wolontariuszem z perspektywy ochotnika. Motorem napędowym dla niosących pomoc jest własna satysfakcja wynikająca z poczucia zmieniania świata na lepszy czy pomocy innym ludziom. Ale - można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.  Czyli zrealizować swoje altruistyczne potrzeby odnosząc przy tym zawodowe korzyści. O czym dokładnie mowa? Chodzi o rozwijanie swoich umiejętności branżowych i uzyskiwanie potrzebnego doświadczenia zawodowego.

Wolontariat w CV

Wolontariat jest cennym wpisem w życiorysie. Oczywiście, jeśli tematycznie pokrywa się z aplikowanym stanowiskiem, to jeszcze lepiej. Wtedy za jednym zamachem wykażesz doświadczenie zawodowe i... I no właśnie co? Dlaczego wolontariat jest ważny dla pracodawców?

Działalność pomocowa pokazuje zaangażowanie w sprawy społeczne, dobroczynne. Sugeruje, że kandydat jest życzliwy i empatyczny. Gotów poświęcić swój czas dla innych. Wolontariat to rodzaj (choć może to brzmieć jak oksymoron) dobrowolnego obowiązku. Dobrowolnie podejmujemy się wykonywania jakichś prac w danym czasie. Nakładamy na siebie obowiązki i jesteśmy za nie odpowiedzialni, mimo że wykonując je, nie uzyskujemy żadnej gratyfikacji finansowej. Co pracodawca może dzięki temu zobaczyć? Kandydata, który nie boi się wyzwań. Ponadto jest na tyle sumienny i zorganizowany, że potrafi efektywnie działać i zarządzać swoim czasem. Jeśli potrafisz zagospodarować tydzień tak, że godzisz naukę, wolontariat i  być może jeszcze  pracę - istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że zawodowe obowiązki również poprawnie zaplanujesz i spriorytetyzujesz.
Jak udokumentować wolontariat?

W przypadku poszukiwania pracy nie ma jednej, uniwersalnej metody udokumentowania wolontariatu. Części pracodawców wystarczy wzmianka w CV, niektórzy chętnie spojrzą na zdjęcie pochodzące z akcji. Nie ma co jednak liczyć na dobre serce potencjalnego pracodawcy. Zawsze wypadniemy lepiej, jeśli będziemy mogli udowodnić nasze zaangażowanie.

Pełną treść raportu znaleźć można na stronie HelloFinance.  Zachęcamy do lektury.
MK