"RAZEM o]Wolności!". Wyjątkowa kampania oddaje głos rodzicom osób z niepełnosprawnościami

W ramach Projektu "5 zmysłów o]Wolności" powstała pierwsza ogólnopolska kampania społeczna, która inicjuje debatę na temat sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami.

Daria Mielcarzewicz we współpracy z Martą i Natalią Turostowskimi - grafika artykułu
Daria Mielcarzewicz we współpracy z Martą i Natalią Turostowskimi

W swoich pracach twórcy kampanii podkreślają, że rodzice osób z niepełnosprawnościami mają prawo do bezpiecznej przyszłości, możliwości rozwoju i wolności.

Celem "5 zmysłów o]Wolności" jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnościami. Zdanie uczestników projektu jest dla organizatorów bardzo ważne, dlatego po raz kolejny starali się wzmocnić ich głos. Pomysł na realizację kampanii był prosty: rodzice osób z niepełnosprawnościami we współpracy z uznanymi polskimi grafikami tworzą kampanię społeczną o]wolności. Podzieleni na kilkuosobowe "zespoły" tygodniami rozmawiali o przejawach marginalizacji, z jaką mierzą się na co dzień, o rodzicielstwie, walce z chorobą oraz o wolności własnej. Artyści zainspirowani historiami rodziców, starali się przełożyć ich głos na język plakatu. Tak powstała kampania społeczna AMS. Ten głos wybrzmiał także na ulicach Poznania!

W ramach kampanii powstało osiem plakatów, których autorami są: Daria Mielcarzewicz we współpracy z Martą i Natalią Turostowskimi, Kajetan Hajkowicz we współpracy z Magdaleną Garczarczyk i jej synem Mikołajem, Grzegorz Myćka we współpracy z Martą Krukowską, Jakub Woynarowski we współpracy z Magdą Sobczak, Max Skorwider we współpracy z Joanną Wojterą-Kwiczor i Joanną Trąbską, Bartosz Mamak we współpracy z Anną Grzelką i jej córką Helą oraz Marta i Marcin Szymkowiak.

Historie wszystkich bohaterów kampanii będzie można przeczytać na stronie internetowej projektu:

www.5zmyslow.pl

"5 zmysłów" to największy w Polsce projekt edukacji kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Realizowany jest od ośmiu lat w całej Wielkopolsce i podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Poznania.

Załączniki

sieci społecznościowe