Skąd się biorą prezenty? Pracownia Ekonomii Społecznej - Ładne Rzeczy spieszy z odpowiedzią.

Pytanie, skąd się biorą prezenty, jest bardzo aktualne w grudniu. Dobrze jest wybrać upominek, który jest jednocześnie podarunkiem i dla obdarowanego, i dla tego, kto go wykonał. Dla ułatwienia przedstawiamy podręczny pomocnik prezentowy.

Zdjęcia nadesłane przez poznańskie podmioty ekonomii społecznej. - grafika artykułu
Zdjęcia nadesłane przez poznańskie podmioty ekonomii społecznej.

Krok pierwszy - sprawdź, kto wykonał prezent

Prezenty wykonane z sercem oferują organizacje i instytucje, które łączą działalność społeczną i sprzedażową. Nazywamy to ekonomią społeczną. Pracują w nich osoby z niepełnosprawnościami, chorobami psychicznymi, walczące z uzależnieniem, wychodzące z kryzysu bezdomności. Ludzie, dla których życie nie jest tak łatwe, jak dla większości z nas. Wszyscy oni mają szansę na zatrudnienie w miejscach, w których obok pracy otrzymują wsparcie i szansę na poradzenie sobie z trudnościami. 

- Osoby, które na co dzień są zagrożone wykluczeniem społecznym, tam czują się ważne, potrzebne, sprawne i wartościowe, odzyskują poczucie własnej godności - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kupując zrobione przez nich rękodzieło, zyskujemy podwójnie: nie tylko możemy zdobyć piękne przedmioty, ale również pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.

Co można zakupić w podmiotach ekonomii społecznej?To m.in. kosmetyki, dodatki, zabawki, ozdoby, słodycze i wiele innych pięknych rzeczy. 

Krok drugi - kupuj lokalnie

Ekonomia społeczna działa obok nas. To w Poznaniu i okolicach powstają fantastyczne prezenty. Wykonywane są w naszych poznańskich stowarzyszeniach i fundacjach, spółdzielniach socjalnych, spółkach non-profit, na warsztatach terapii zajęciowej. Mamy także lokalną - wielkopolską - markę społeczną, czyli Klunkry wielkopolskie. Zachęcamy do zaglądania na profil prezentujący aktualną ofertę podmiotów ekonomii społecznej: https://www.facebook.com/groups/dobrobranie.

Krok trzeci - stawiaj na oryginalne podarunki

Rzeczy powstające w podmiotach ekonomii społecznej są różnorodne, często ręcznie robione. Podmioty odpowiadają również na indywidualne zamówienia. Można zaprojektować sobie na przykład biżuterię. Praktycznie codziennie w ofercie ekonomii społecznej w Poznaniu pojawiają się nowości, które zachwycają oczy. 

Krok czwarty - poczuj satysfakcję z dobrego zakupu

- W zeszłym roku roku kupiłam jako prezent piękny talerz wykonany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kolorowy, oryginalny, prawdziwie artystyczny  - opowiada Małgorzata Cieślak z Pracowni Ekonomii Społecznej ładne rzeczy. - Kilka dni temu rozmawiałam z obdarowaną osobą, która mówiła, że talerz jest ozdobą ich domu, przetrwał wiele myć w zmywarce i cieszy ich cały czas. 

Zachęcamy do wybierania prezentów wykonanych przez podmioty ekonomii społecznej.

MK