Świąteczna pomoc potrzebującym

Kilkadziesiąt dużych paczek pełnych produktów żywnościowych i najpotrzebniejszych rzeczy codziennego użytku - to efekt akcji charytatywnej przeprowadzonej w grudniu w urzędzie miasta. Dary trafiły do Jadłodajni im. św. Elżbiety oraz Stowarzyszenia "Zupa na Głównym" i zostaną przekazane osobom w kryzysie bezdomności. 

Na zdjęciu trzy osoby w maseczkach uśmiechają się nad wózkiem pełnym paczek - grafika artykułu
Zebrane dary trafiły do Jadłodajni i Stowarzyszenia "Zupa na Głównym"

W paczkach zebranych przez pracownice i pracowników urzędu miasta znalazły się przede wszystkim produkty spożywcze z długim terminem przydatności, takie jak  kawy, herbaty, makarony, konserwy, przeciery czy przyprawy oraz ubrania, potrzebne zwłaszcza zimą, takie jak czapki, rękawiczki i skarpety. Nie zabrakło też kosmetyków (m.in. żele pod prysznic, szampony, balsamy, mydła, maszynki i pianki do goleniaa), innych niezbędnych środków czystości oraz oczywiście świątecznych słodyczy. 

Zebrane dary trafiły do Pracowni Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy", gdzie zostały rozdzielone przez pracowników Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, a następnie przekazane do Jadłodajni i Stowarzyszenia "Zupa na Głównym". 

Jadłodajnia im. św. Elżbiety istnieje w Poznaniu od 10 lat, prowadzą ją zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, działające przy ul. Łąkowej. Można w niej nie tylko zaspokoić głód. Potrzebujący mogą tu otrzymać pomoc pielęgniarską (w 2020 roku siostry pomogły w ten sposób ponad 1,7 tys. osobom) lub skorzystać z usług fryzjera (w 2020 r. - 380 chętnych). 

Ubogich wspiera również prawnik i psycholog, chętni mogą też otrzymać pomoc duchową oraz zrobić sobie zdjęcie - niezbędne np. do wyrobienia dowodu osobistego. To także miejsce, w którym można po prostu odpocząć: wypić kawę, porozmawiać z innymi. Swoje miejsce znajdują tu również wolontariusze - siostrom pomaga ok. 100 ochotników w każdym wieku: dzieci, młodzież, a także seniorzy. Więcej informacji o jadłodajni oraz o tym, jak można pomóc: facebook.com/

Stowarzyszenie "Zupa na Głównym" działa od 2018 r. Pomaga tym, którzy z różnych przyczyn są na zakręcie życia: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym i każdemu, kto przyjdzie na ciepły posiłek, po uśmiech lub po to, aby po prostu porozmawiać. Aktualnie "Zupa na Głównym" to przede wszystkim akcja społeczna, która ma punkt kulminacyjny w każdą sobotę o godzinie 18 na przystanku tramwajowym "Dworzec Zachodni". 

Wcześniej tego dnia, o godzinie 14, wolontariusze zbierają się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Przemysłowej 45a, aby przygotować posiłek na sobotni wieczór. Na każdym spotkaniu z ich pomocy korzysta około 100 osób. Przez cały rok zbierają potrzebne rzeczy (głównie męskie): buty, śpiwory, karimaty i koce. Więcej informacji o stowarzyszeniu i o tym, jak można mu pomóc: https://zupanaglownym.org.pl/

AW

sieci społecznościowe