Wolontariat do Poznania

Zakończyły się projekty finansowane przez Miasto w konkursie "Wolontariat do Poznania". To aż 25 inicjatyw, które udało się wykonać z myślą o mieszkankach i mieszkańcach stolicy Wielkopolski. Przez ostatnie trzy miesiące ich realizatorzy zachęcali do aktywności poznaniaków, zmieniali przestrzeń miasta i służyli wsparciem oraz pomocą innym.

Kolaż zdjęć. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: ratownik udzielający pierwszej pomocy, kilka osób patrzy w obiektyw, w dłoniach trzymają siatki z napisem Naramowiccy ogrodnicy, grupa osób uśmiecha się do zdjęcia, grupa wolontariuszy stoi i pozuje do zdjęcia, dwie seniorki pokazują w stronę obiektywu stworzone własnoręcznie przedmioty. - grafika artykułu
Wolontariat do Poznania, fot. www.wolontariat.poznan.pl.

- W czasach, w których niemal każde działanie przeliczane jest na środki finansowe, wolontariat stanowi niezwykłą wartość - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wolontariusze to osoby, których wrażliwość na potrzeby innych i motywacja do zmieniania otoczenia są silniejsze, niż chęć dążenia do własnej korzyści. Z tego względu konkurs miał szczególne znaczenie, a jego realizatorzy zasłużyli na słowa uznania i szacunek. 

Operatorem konkursu regrantingowego było Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, które zadbało o sprawną realizację, począwszy od naboru wniosków, przez rozdział środków, nadzór nad projektami, aż po sprawozdawanie z ich wykonania. 

Do udziału w konkursie zgłosiło się 38 organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które zaproponowały działania w obszarze wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej. Najwyższe oceny wartości merytorycznej otrzymało 25 inicjatyw, które uzyskały rekomendację do dalszej realizacji. 

Ich charakter i oddziaływanie były bardzo różnorodne. Zadania dotyczyły m.in. wsparcia osób z niepełnosprawnościami, udzielania pierwszej pomocy, aktywizowania seniorów, budowania zainteresowania wolontariatem wśród młodzieży, upiększania wspólnej przestrzeni czy też pomocy czworonogom. Ze szczegółowymi opisami zadań można zapoznać się na specjalnie przygotowanej stronie: www.wolontariat.poznan.pl

- Konkursy mikrograntowe są świetną szansą na realizację angażujących mieszkańców zadań, których autorami są sami poznaniacy, działający we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub w ramach grup nieformalnych - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Dzięki temu Poznań rozwija się, a jego mieszkanki i mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na otoczenie. Konkursy mikrograntowe są też okazją do uwolnienia kreatywności i dostrzeżenia nieoczywistych i cennych potrzeb.

Tym razem realizatorzy projektów mieli do dyspozycji maksymalnie 1500 zł na zadanie i czas na jego realizację od października do końca grudnia 2021. Na ten cel Miasto przeznaczyło łącznie 55 tys. złotych. W 2022 roku planuje się ogłoszenie nowego konkursu regrantingowego wspierającego wolontariat.

AW

sieci społecznościowe