Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku!

Siostra Józefa Krupa, która przy ul. Łąkowej prowadzi jadłodajnię i schronisko dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności została Poznańską Wolontariuszką Roku 2021 w kategorii indywidualnej. Nagrody przyznano też w sześciu pozostałych kategoriach.

grafika ilustrująca - grafika artykułu
grafika ilustrująca

- Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i nominowanym. Energia i dobroć poznańskich wolontariuszek i wolontariuszy jest szczególnie potrzebna w tych trudnych czasach. Dzięki ich bezinteresownej pracy na rzecz innych ludzi nasze miasto codziennie staje się lepsze - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do 21. edycji konkursu zgłoszono blisko 70 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu kategoriach głównych. Dodatkowo po raz drugi została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł.

- Konkurs daje nam możliwość wyróżnienia wolontariuszek i wolontariuszy za ich dobroczynność oraz za to, że zauważają potrzeby innych i na nie reagują. Poprzez konkurs możemy wyrazić wdzięczność, szacunek i podziękowania osobom, które wbrew wszystkim niedogodnościom niosą bezinteresowną pomoc i pojawiają się tam, gdzie inni nie mają siły dotrzeć. W ten sposób chcemy również promować ideę wolontariatu w stolicy Wielkopolski - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły konkursu.

Laureatów poznaliśmy w środę, 8 grudnia. Z uwagi na pandemię, która uniemożliwiła organizację uroczystej gali, ogłoszenie wyników odbyło się online.

Kategoria Wolontariat Indywidualny poświęcona jest osobom między 19. a 60. rokiem życia, które aktywnie działają na rzecz rozwoju wolontariatu w Poznaniu. Od 2019 roku nagroda w tej kategorii nosi imię doktor Wandy Błeńskiej, poznanianki stulecia, która poświęciła blisko 40 lat swojego życia chorym na trąd w Afryce. Tegoroczną laureatką w kategorii indywidualnej została s. Józefa Krupa ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, która wspólnie z innymi zakonnicami przy ul. Łąkowej prowadzi jadłodajnię, schronisko dla osób w kryzysie bezdomności i rozmównicę. Każdego dnia z jadłodajni korzysta blisko 350 potrzebujących. Poprzez swoje działanie s. Józefa krzewi postawę pomocy dla drugiego człowieka. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

W kategorii Wolontariat Pracowniczy kapituła doceniała działania podejmowane przez poznańskie firmy w obszarze wolontariatu pracowniczego. Laureatem został Santander Bank Polska. Program wolontariatu w tej firmie działa prężnie od wielu lat. Wolontariusze prowadzą liczne zajęcia edukacyjne z zakresu ekonomii i ekologii w poznańskich szkołach. Współpracują również z Wojewódzką Komendą Policji w Poznaniu podczas prelekcji skierowanych do seniorów dotyczących wyłudzeń metodą "na wnuczka". Wolontariat pracowniczy w Santander Bank Polska to również akcja charytatywna "Pomaganie przez bieganie".

W kategorii Wolontariat Szkolny, przeznaczonej dla zespołów działających w poznańskich placówkach edukacyjnych, laureatem zostało Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koło tworzą uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN pod opieką ks. Krystiana Gramzy. W swojej codziennej działalności wolontariuszki i wolontariusze skupiają się na pomocy potrzebującym, organizując zbiórki żywności oraz odzieży pod hasłem "Świąteczna Torba Dobroci". Uczniowie ZSM prowadzą również kampanię informacyjną dotyczącą promocji transplantologii.

W kategorii Wolontariat Zespołowy dedykowanej grupom osób, zwyciężyły wolontariuszki działające wspólnie w ramach akcji "Senior Maluszka Tuli". Elżbieta Morawska, Małgorzata Bogacka, Barbara Chałupka, Maria Eichert, Barbara Grochal, Zofia Kandulska, Aleksandra Mielniczuk, Barbara Postaremczak, Janina Kromska wspierają rodziców, jak i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu w opiece nad noworodkami. Wolontariuszki w okresie pandemii zajęły się przygotowaniem wyprawek dla dzieci, w skład których wchodziły skarpetki, sweterki, serduszka. Od kwietnia 2021 r. wolontariuszki znów wspierają stacjonarnie rodziców w opiece nad dziećmi.

W kategorii Wolontariat Młodzieżowy kapituła przyjrzała się działalności wolontariuszy i wolontariuszek, którzy nie ukończyli 19. roku życia. Laureatką została uczennica poznańskiego II LO Julia Oleszyńska, która od lipca tego roku współtworzy projekt społeczny "TeenCademy". Inicjatywa ma na celu zainspirować młodych do rozwoju - zarówno tego akademickiego, jak i osobistego. W ramach swojej działalności zajmuje się rozwiązywaniem zauważonych problemów społecznych, nie tylko na terenie szkoły.

Kolejną kategorią, w której przyznano nagrodę jest Wolontariat Senioralny. W jej ramach kapituła docenia aktywność osób powyżej 60. roku życia, które poświęcają swój wolny czas na szeroką działalność wolontariacką. W tym roku laureatką została Barbara Grochal, która od 13 lat jest koordynatorką wolontariatu w Hospicjum Palium. To dzięki niej w projekt "Motyli Wolontariat" od 11 lat jest zaangażowanych 150 szkół. W ostatnich latach organizowała projekt "Senior Maluszka Tuli". Co więcej, pomaga także zaplanować i zrealizować program wolontariatu w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42 w Poznaniu. Barbara Grochal zaangażowana była również w organizowanie wolontariatu w punkcie szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Nagroda Mieszkańców

W środę poznaliśmy także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki oddali łącznie 5000 głosów. Zwycięzca otrzymał ich ponad 1000. Jest nim Sebastian Staśkiewicz, który kieruje Fundacją "Ratuj Ryby", działającą na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem Warty. Staśkiewicz jest organizatorem jednej z największych akcji sprzątania brzegów rzeki, która zgromadziła blisko 300 wolontariuszy. To także pomysłodawca pikników ekologicznych dla dzieci. Dzięki działaniom tegorocznego zdobywcy Nagrody Mieszkańców z roku na rok zwiększa się świadomość roli, jaką Warta odgrywa dla Poznania i poznaniaków.

Wyróżnienia

W tegorocznej edycji jurorzy przyznali także szereg wyróżnień. W kategori Wolontariat Indywidualny trafiły one do Sebastiana Staśkiewicza, Anny Mleczko, Michała Zatora, Pauliny Dawid, Agaty Dawidowskiej, Magdaleny Lewickiej-Fanarakis oraz Kacpra Nowickiego.

Z kolei wyróżnienia w kategorii Wolontariat Pracowniczy otrzymali: Wavin Shared Services Sp. z o.o., Franklin Templeton (program wolontariatu pracowniczego "Involved") oraz zespół sprzedażowy dystryktu Poznań Kompanii Piwowarskiej.

W kategorii Wolontariat Szkolny wyróżnieni zostali: wolontariat w Przedszkolu nr 81 im. Skrzata Borodzieja oraz Szkolne Koło Caritas - SKC Strzeszyn Wolontariat na Strzeszynie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu).

W ramach Wolontariatu Zespołowego wyróżnienia otrzymali: wolontariat na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ, Zespół Wolontariuszy Punktu Szczepień i Szpitala Tymczasowego MTP prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, "Niewidzialni" wolontariusze Ośrodka dla Bezdomnych, ochotniczki-wolontariuszki Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, Długi Stół Poznań, Fundacja Ochrony Praw Zwierząt "Kejtersi", wolontariusze Fundacji im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku".

W kategorii Wolontariat Młodzieżowy kapituła zdecydowała przyznać wyróżnienia: Aleksandrze Sroce, Barbarze Grec, Wiktorowi Pietraszkiewiczowi, Kornelii Łyszczarz oraz Patrycji Kaczmarek.

W kategorii Wolontariat Senioralny wyróżnienia trafiły do Anny Nowak, Wojciecha Michalskiego, Lidii Sufinowicz oraz Łucji Dudzińskiej.

W kapitule konkursu 21. edycji nagrody Poznański Wolontariusz Roku zasiedli: Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, Szymon Majchrzak, przedstawiciel Radia Afera, Krzysztof Grządzielski, przedstawiciel Radia Emaus,  Maciej Szefer, przedstawiciel WTK, Sławomir Lechna, przedstawiciel Nasz Głos Poznański, Monika Danelska, przedstawicielka Rady Miasta Poznania, Ewa Zawieja, przedstawicielka Miejskiej Rady Seniorów, Maria Nowakowska, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta, Edyta Czernecka, przedstawicielka Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Anna Maciejewska, laureatka poprzedniej edycji konkursu.

JZ/MK