Seminarium

Poznań, ul. Garbary 97/8

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu zaprasza do udziału w bezpłatnym seminarium nt. nowej ustawy o pieczy zastępczej, które odbędzie się 8 grudnia w godz. 9-13 w Poznaniu. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny seminarium na stronie internetowej www.kopd.poznan.pl

Przedsiębiorstwa społeczne - poznaj ich specyfikę!

ul. Ratajczaka 26/6/96

Przedsiębiorstwa społeczne łączą działalność gospodarczą z celami społecznymi. Dostarczają usług społecznie użytecznych, zapewniają lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów, wzmacniają konkurencyjność miejscowej gospodarki, są także narzędziem aktywnej integracji oraz istotnym zasobem miejsc pracy - zwłaszcza dla kobiet (60% pracowników w przedsiębiorstwach społecznych to kobiety). W sektorze ekonomii społecznej w Polsce pracuje 3,9% ogółu zatrudnionych, a tendencja ta stale rośnie. Rola podmiotów ekonomii społecznej jest coraz większa, dlatego warto bliżej poznać specyfikę ich działania. Dobrą okazją do poznania funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych będą II Targi Przedsiębiorczości Społecznej, które odbędą się w dniach 22-25 listopada 2011 r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu) - Pawilon nr 4. Przedsiębiorstwa społeczne mają do odegrania bardzo dużą rolę w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jak pokazują doświadczenia zagraniczne, w tym z Wielkiej Brytanii, działalność społeczna połączona z możliwością pozyskiwania środków finansowych ma duże znaczenie, a także daje możliwość kontynuowania podejmowanych działań nawet wtedy, gdy nie będą dostępne już inne źródła finansowania. Przykładami przedsiębiorstw społecznych mogą być np. Zakłady Aktywności Zawodowej, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, a zarobione środki przeznaczają np. na rehabilitację swoich pracowników. Oferta Zakładów Aktywności Zawodowej jest bardzo szeroka - od produkcji gadżetów reklamowych, przez porządkowanie zieleni, poligrafię, aż po usługi gastronomiczne. Warto więc wspierać tego typu podmioty i przyczyniać się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. Podczas Targów będzie możliwość poznania działalności Zakładów Aktywności Zawodowej oraz zapoznania się z ich ofertą. Dodatkowo Targi przyczynią się do poszerzania wiedzy o przedsiębiorczości społecznej oraz wymiany doświadczeń między sektorem publicznym i prywatnym. W przypadku pytań związanych z Targami prosimy o kontakt z Marią Kopaszewską pod nr tel. 61/851 91 34 lub mailem maria.kopaszewska@pisop.org.pl. Artykuł powstał w ramach projektu "Razem na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Warsztaty: Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

Poznański Kongres Kultury

Środa, 16 listopada 2011, godz. 10:00-16:00, CK Zamek Sala Audiowizualna.
Poznański Kongres Kultury zaprasza na bezpłatne warsztaty dotyczące ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - co reguluje ustawa, co zmienia obecnie wprowadzana nowelizacja. Warsztaty mają pomóc zrozumieć zmiany wprowadzone w nowelizacji i intencje ustawodawcy. Podczas warsztatów przeprowadzona zostanie analiza porównawcza nowych regulacji. Prowadzenie: dr Joanna Hołda (Narodowe Centrum Kultury).

Szkolenie nt. Programu "Młodzież w Działaniu"!

ul. Prusa 16a/13

Stowarzyszenie "Jeden Świat" zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. "Od pomysłu do rezultatu", które odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2011 r. w Mikuszewie k. Poznania. Są jeszcze wolne miejsca! UWAGA! Nowy i ostateczny termin składania aplikacji to 14 listopada (poniedziałek).
Więcej informacji http://www.jedenswiat.org.pl/index.php?aid=513

Zapraszamy wszystkie organizacje do włączenia się do Wielkopolskiej Sieci Wolontariatu

ul. St. Staszica 10/1 60-527 Poznań

Wielkopolska Sieć Wolontariatu to skrzynka kontaktowa zarówno dla tych, którzy szukają wolontarystycznego zajęcia jak i dla organizacji/instutucji poszukujących wsparcia w swych działaniach. Zarówno wolontariuszom jak i koordynatorom wolontariatu w organizacjach/instytucjach oferujemy merytoryczne wsparcie - przeszkalamy z prawnych aspektów wolontariatu oraz z zakresu motywowania i odpowiedniej współpracy z wolontariuszami.
Zgłoś się już dzisiaj!
Wypełnij formularz na portalu http://siecwolontariatu.org.pl/szukaj-wolontariusza
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: wolontariat@wrk.org.pl

Konferencja "Każdy może pomóc. Rola pozamedycznego wsparcia w leczeniu osób ciężko, przewlekle chorych"

Os.Przyjaźni 15/148, Poznań

Fundacja DOBRZE ŻE JESTEŚ zaprasza na konferencję: "Każdy może pomóc. Rola pozamedycznego wsparcia w leczeniu osób ciężko, przewlekle chorych".
Jednodniowa konferencja, otwarta dla wszystkich zainteresowanych, połączona ze ZBIÓRKĄ KRWI oraz zapisami do BANKU DAWCÓW SZPIKU, odbędzie się 11 października 2011 (wtorek), w godz. 10:00 - 14:00 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26.
Dzięki dofinansowaniu projekt przez Wojewodę Wielkopolskiego udział w konferencji jest bezpłatny. Pragniemy dzięki niej zwrócić uwagę poznaniaków na potrzeby oraz możliwości wsparcia osób zmagających się z ciężką, przewlekłą chorobą, zwłaszcza z chorobą nowotworową. Konferencji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, który stanie się impulsem do pogłębiania wzajemnej współpracy między przedstawicielami organizacjami pozarządowych działających na rzecz chorych a administracją publiczną i samorządem.
Swoimi doświadczeniami w pracy podzielą się: psychoonkolog, filozof, ksiądz, lekarz, przedstawiciele organizacji pozarządowych: Akademia Walki z Rakiem, Hospicjum Palium, Drużyna Szpiku, Fundacja Dobrze że jesteś. Patronatem objęli: Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski, prof. dr hab. Jacek Wysocki Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Radio Emaus.
Rejestracja uczestników na: www.dobrzezejestes.pl

Szkolenie "Autyzm: teoria - metody pracy - praktyka", 22.10.2011 r.

ul. Szamarzewskiego 78/82, 60-569 Poznań

Zapraszamy wszystkich chętnych na szkolenie "Autyzm: teoria - metody pracy - praktyka", które odbędzie się w dniu 22 października 2011 roku (sobota) w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO w Poznaniu na ul. Szamarzewskiego 78/82 w godzinach od 9.00 do 17.00.
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie do dnia 17 października 2011 r. wpłaty 150,00 zł za osobę na konto Stowarzyszenia w PKO BP SA 1 O/Poznań 10 1020 4027 0000 1202 0413 7493 z dopiskiem "szkolenie 22.10.2011". Aby otrzymać fakturę za szkolenie należy parę dni przed szkoleniem podać na adres e-mailowy: biuro@pro-futuro.org następujące dane do faktury: nazwę / imię i nazwisko, adres, NIP. Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma zaświadczenie.

Program szkolenia:
1. Ogólna charakterystyka osób z autyzmem.
2. Metody terapii w pracy z dzieckiem z autyzmem.
3. Cele podstawowe terapii behawioralnej.
4. Przygotowanie do pracy z dzieckiem i zasady prowadzenia terapii indywidualnej.
5. Sfery rozwijane w terapii.
6. Metoda małych kroków.
7. Stosowanie i redukowanie podpowiedzi.
8. Wzmocnienia i sposoby podawania.
9. Praca nad zachowaniami trudnymi.
10. Prowadzenie dokumentacji.
11. Plany aktywności w pracy z dzieckiem z autyzmem.
12. Filmy i ćwiczenia praktyczne.
Szkolenie przeprowadzą: psycholog mgr Anna Kolan-Zwolińska i pedagog specjalny mgr Ewelina Jankowiak - terapeutki na co dzień pracujące z osobami z autyzmem. Czas trwania szkolenia: 8 godzin. Przewidziana przerwa obiadowa ok. godz. 13.00. Istnieje możliwość zamówienia ciepłego posiłku (pizza, makaron) podczas pierwszej przerwy kawowej. Chętni na szkolenie proszeni są o zgłaszanie się na adres e-mailowy: biuro@pro-futuro.org.
Informacje o szkoleniu znajdują się na stronie internetowej www.pro-futuro.org.

Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe: akcja uświadamiająca szkodliwość spalania odpadów w piecach przydomowych

ul. Wspólna 19/3

Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju ma zaszczyt poinformować o przeprowadzanej akcji informacyjnej mającej na celu uświadamiane mieszkańców Grunwaldu i Świerczewa o szkodliwości spalania odpadów w piecach przydomowych, finansowana ze środków Urzędu Miasta Poznań. Akcja uświadamiająca szkodliwość spalania odpadów w piecach przydomowych jest skierowana do mieszkańców domów jednorodzinnych dzielnicy Grunwald oraz Świerczewo, a także do młodzieży szkolnej uczestniczącej w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu plakatu zachęcającego do nie spalania śmieci w piecach domowych. Prace konkursowe zostaną wystawione podczas obchodów imienin ulicy Św. Marcina - 11 listopada 2011 r. W czasie trwania akcji zostaną rozdane broszury informacyjne na temat szkodliwości spalania śmieci. Każdy kto chciałaby dowiedzieć się więcej na temat szkodliwości spalania śmieci w piecach przydomowych będzie mógł porozmawiać z przeszkolonymi przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju wolontariuszami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji uświadamiającej szkodliwość spalania śmieci w piecach przydomowych, poprzez oglądanie wystawy prac młodzieży szkolnej oraz rozmowę z członkami Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju w czasie trwania obchodów ulicy Św. Marcina.

Zaproszenie do współtworzenia projektu "I wiem! Internetowa wyszukiwarka instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych w obszarze promocji i ochrony zdrowia w Wielkopolsce".

Poznań

Co chcemy zrealizować? Efektem projektu ma być praktyczna, dostępna on-line i zaopatrzona w prostą wyszukiwarkę baza danych, zawierająca informacje dot. oferty wsparcia dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych z rejonu Wielkopolski. Będzie ona obejmować kompleksowe dane dot. miejsc w obrębie Wielkopolski, w jakich beneficjenci mogą szukać pomocy - zarówno medycznej, jak i psychologicznej czy organizacyjnej. W bazie znajdzie się zatem m.in.: oferta różnych organizacji pozarządowych, ale też instytucji publicznych udzielających wsparcia osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Projekt realizujemy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poznaniu. Po utworzeniu bazy chcemy poprosić Państwa o umieszczenie linku do niej na Państwa stronach internetowych. Dlaczego realizujemy taki projekt? Pracując na oddziałach szpitalnych bardzo często widzimy, że poczucie osamotnienia i bezradności chorych oraz ich opiekunów związane jest z brakiem wiedzy na temat istniejących źródeł wsparcia, dlatego wg naszego rozeznania niezwykle potrzebne są wszelkie działania dające chorym wsparcie informacyjne. Dlaczego bardzo zależy nam na Państwa udziale w projekcie? Często wiadomości, które można uzyskać, są zdezaktualizowane lub istnieje trudność z dostępem do danych ze względu na to, że są umieszczane w wielu różnych miejscach. Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne czy chore są odsyłane od jednego miejsca do drugiego zanim uda się im uzyskać wsparcie. Organizacje udzielające pomocy często nie wiedzą o sobie nawzajem. Istnieje zatem ogromna potrzeba wsparcia informacyjnego osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych - potrzeba zebrania w jednym miejscu wielu informacji o różnorodnych inicjatywach i możliwościach uzyskania wsparcia. Oczywiście nie będzie to możliwe bez Państwa pomocy, na którą w związku z tym bardzo liczymy! Kto i jak może włączyć się w projekt? Zapraszamy do udziału w projekcie wielkopolskie organizacje oraz instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie http://iwiem.dobrzezejestes.pl/?page_id=45.Udział w projekcie jest bezpłatny. Szczegółowych informacji udziela Pani Marzena Solak, specjalista ds. współpracy z organizacjami, pod nr telefonu: 516 621 367 lub drogą mailową: i.wiem@dobrzezejestes.pl Kim jesteśmy? Jako FUNDACJA DOBRZE ŻE JESTEŚ od sześciu lat wspomagamy ludzi zmagających się z chorobą nowotworową. Pracujemy na rzecz zdrowienia w nadziei i godnego umierania w polskim szpitalu. Jesteśmy po to, żeby nieść nadzieję i obecność drugiego człowieka pacjentom, mobilizować rodziny do wzajemnej pomocy. Po to, by z godnością stawić czoła chorobie, a kiedy to konieczne- śmierci. W tym momencie Fundacja działa na oddziałach onkologicznych i hematologicznych w sześciu miastach w Polsce: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Stworzyliśmy autorski program pozamedycznej pomocy pacjentom. Nasi wolontariusze są odpowiedzią na podstawowe potrzeby pacjentów, dotyczące: codziennej toalety, pomocy w zakupach, bliskości, rozmowy z drugim człowiekiem, Pilnują, by nie zabrakło nadziei, rozmowy, uśmiechu... czy też po prostu drugiego człowieka. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Trzy razy wygrywaliśmy rządowy konkurs Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W Poznaniu za naszą działalność przyznano nam tytuł Wolontariusza Roku 2008. Więcej informacji o nas na stronie: www.dobrzezejestes.pl

Szkolenie w zakresie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży

ul. Dąbrowskiego 24/6, Poznań

Polski Komitet Pomocy Dzieciom zaprasza na bezpłatne szkolenia w zakresie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi środowiska pedagogicznego na jego rolę w wychowaniu profilaktycznym poprzez naukę skutecznej komunikacji, wprowadzanie konsekwentnego wychowania, mocne stawianie na zasady społeczne i konkretne procedury interwencyjne jako formy pracy z młodzieżą zagrożoną uzależnieniami.
W ramach szkolenia odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne oparte na następujących zagadnieniach: - trendy w używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną - przyczyny sięgania po środki psychoaktywne, mechanizm uzależnienia oraz skutki - prawda i mity o szeroko pojmowanych środkach psychoaktywnych - rodzaje środków uzależniających i sposoby ich zażywania (prezentacja zdjęć środków psychoaktywnych i przedmiotów służących do ich zażywania) - dostępne testy i metody pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy dziecko ma kontakt z szeroko rozumianymi narkotykami - żargon i slang osób z grup wysokiego ryzyka - zrozumienie subkulturowych określeń dla środków i substancji oraz sposobów ich zażywania, pozwalających zrozumieć sens rozmów prowadzonych przez młodzież z grup wysokiego ryzyka - przekazanie wiedzy na temat HIV/ AIDS, FAS, DDA - placówki oferujące pomoc w sytuacji zagrożenia uzależnieniem - współpraca z rodzicami w ramach interwencji pedagogicznej - nabycie umiejętności podejmowania tematu uzależnień bez wchodzenia w konfrontacje z wychowankami - rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowań różnymi formami aktywności: artystycznej, sportowej i naukowej jako alternatywy wobec uzależnień - promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów - aspekty prawne związane z posiadaniem i zażywaniem nielegalnych substancji W ramach szkolenia możliwość spotkań indywidualnych ze specjalistą.
Szkolenie jest skierowane do nauczycieli, pedagogów i psychologów szkół gimnazjalnych z województwa wielkopolskiego. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia.

Pierwsza edycja szkolenia będzie trwać 2 dni - 13 i 14 września w godz. 9-14 w Zespole ds. Opieki Indywidualnej nad Dzieckiem i Rodziną, ul. Dąbrowskiego 24/6, Poznań. Zgłoszenia Ilość miejsc jest ograniczona - liczy się kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2011 r. w godzinach 11:00-14:00 pod nr telefonu 693 33 77 05 lub 505 206 948.

Warsztaty rękodzieła dla dzieci i młodzieży

ul. Prusa 16A/13, 60-820 Poznań

Stowarzyszenie "Jeden Świat" i Pracownia SztukaPuka zapraszają dzieci i młodzież w wieku 12-19 lat na bezpłatne warsztaty rękodzieła. Warsztaty organizowane są w ramach projektu "Opowiadacze świata". Podczas zajęć twórczych uczestnicy - zainspirowani opowieściami z różnych kultur - poznają ciekawe techniki rękodzielnicze i własnoręcznie wykonają dla siebie ozdoby lub użytkowe przedmioty:
11 września 2011 r. - WARSZTATY TKACKIE (dywanik, podkładka pod kubek) 18 września 2011 r. - WARSZTATY "DESIGN Z ODZYSKU" (brelok, smycz, naszyjnik)
25 września 2011 r. - WARSZTATY FILCOWANIA (biżuteria z filcu) Warsztaty odbywają się w niedziele w Pracowni SztukaPuka, Poznań, ul. Matejki 44/2, godz. 10.30 - 12.30 (dzieci i młodzież 12 - 15 lat), godz. 13.00 - 15.00 (młodzież 16-19 lat) UDZIAŁ BEZPŁATNY, wymaga jedynie zgłoszenia: info@opowiadaczeswiata.org.pl

Więcej informacji na: www.opowiadaczeswiata.org.pl

Twórcze baśnie - bezpłatne szkolenie dla nauczycieli.

ul. Prusa 16A/13, 60-820 Poznań

Stowarzyszenie "Jeden Świat" zaprasza na bezpłatne szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. "Twórcze baśnie".

Zajęcia odbędą się w dniach 19 - 20 września 2011 w Poznaniu. Głównym celem projektu jest rozwijanie umiejętności i aktywności twórczej uczniów, odkrywanie talentów i pasji. Program szkolenia:
* przedstawienie bajek z różnych stron świata (z wykorzystaniem różnych form przekazu - teksty, przekaz ustny, słuchowiska)
* metody pracy z bajką
* konstruowanie zajęć z bajką.
Uczestnicy projektu otrzymają certyfikaty. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży.

Warsztaty edukacyjne "Oswoić raka - A co Ty wiesz o raku jelita grubego?"

ul. Raszyńska 35/6

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zaprasza na warsztaty edukacyjne "Oswoić raka - A co TY wiesz o raku jelita grubego?", które odbędą się w Wielkopolskim Centrum Onkologii (w sali audytoryjnej - VI p.) przy ul. Garbary 15 w dniu 17 września 2011 r. o godz. 10:00.

WSTĘP WOLNY - udział należy zgłaszać pod nr. tel. 61 885 09 15

Wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy

Mielżyńskiego 27/29

W związku z realizacją projektu pn. "Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy II" zapraszamy chętne osoby do skorzystania ze wsparcia w znalezieniu i utrzymaniu pracy, jak i innych form pomocy - m.in. konsultacji z psychologiem, doradcą zawodowym, warsztatów psychologicznych, kursów zawodowych lub staży rehabilitacyjnych.  Jeśli posiadasz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, doświadczyłeś choroby psychicznej (symbol na orzeczeniu 02-P, Ps, P jeśli jest inny lub brak - zaświadczenie lekarskie stwierdzające zaburzenia psychiczne), jesteś nieaktywny zawodowo, a twój wiek mieści się w granicach 18 - 64 lat, zapraszamy serdecznie do kontaktu: - w biurze projektu - Agencja Zatrudnienia Wspomaganego BIZON  przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu - telefonicznie pod numerem 61 853 17 11 - mailowo na adres k.paczkowska@stowarzyszenienatak.pl

Dodatkowy dzień konsultacji diagnostycznych w Centrum Tomatisa.

os. Piastowskie 36/1, 61-151 Poznań

Uwaga! Dodatkowe konsultacje dla dzieci szkolnych. Tylko we wrześniu - dodatkowy dzień diagnostyki w Centrum Tomatisa. Warto przed pójściem do szkoły sprawdzić kondycję dziecka. Kiedy nasze dziecko ma problemy w szkole, nie spełnia oczekiwań naszych lub naszego otoczenia - zastanówmy się gdzie tkwi przyczyna i czy można ją usunąć. Diagnostyka w Centrum Tomatisa dotyczy "słuchania ze zrozumieniem" - percepcji słuchowej, między innymi: prawidłowego i szybkiego analizowania komunikatów słownych. Może przyczyna jest inna - zawsze warto zrobić testy medyczne i wykluczyć podłoże problemów. Dzieci zakwalifikowane na terapię mogą skorzystać z dofinansowania do 01.12.2011.

Zaproszenie do "I wiem! Internetowa wyszukiwarka instytucji i organizacji działajacych na rzecz osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych w obszarze promocji i ochrony zdrowia w Wielkopolsce"

Poznań

Co chcemy zrealizować? Efektem projektu ma być praktyczna, dostępna on-line i zaopatrzona w prostą wyszukiwarkę baza danych, zawierająca informacje dot. oferty wsparcia dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych z rejonu Wielkopolski. Będzie ona obejmować kompleksowe dane dot. miejsc w obrębie Wielkopolski, w jakich beneficjenci mogą szukać pomocy - zarówno medycznej, jak i psychologicznej czy organizacyjnej. W bazie znajdzie się zatem m.in.: oferta różnych organizacji pozarządowych, ale też instytucji publicznych udzielających wsparcia osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Projekt realizujemy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poznaniu. Po utworzeniu bazy chcemy poprosić Państwa o umieszczenie linku do niej na Państwa stronach internetowych. Dlaczego realizujemy taki projekt? Pracując na oddziałach szpitalnych bardzo często widzimy, że poczucie osamotnienia i bezradności chorych oraz ich opiekunów związane jest z brakiem wiedzy na temat istniejących źródeł wsparcia, dlatego wg naszego rozeznania niezwykle potrzebne są wszelkie działania dające chorym wsparcie informacyjne. Dlaczego bardzo zależy nam na Państwa udziale w projekcie? Często wiadomości, które można uzyskać, są zdezaktualizowane lub istnieje trudność z dostępem do danych ze względu na to, że są umieszczane w wielu różnych miejscach. Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne czy chore są odsyłane od jednego miejsca do drugiego zanim uda się im uzyskać wsparcie. Organizacje udzielające pomocy często nie wiedzą o sobie nawzajem. Istnieje zatem ogromna potrzeba wsparcia informacyjnego osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych - potrzeba zebrania w jednym miejscu wielu informacji o różnorodnych inicjatywach i możliwościach uzyskania wsparcia. Oczywiście nie będzie to możliwe bez Państwa pomocy, na którą w związku z tym bardzo liczymy! Co zmieni nasz projekt? Mamy głęboką nadzieję, że, dzięki zebraniu potrzebnych informacji w jednym miejscu i zamieszczeniu ich w Internecie, zwiększy się dostępność usług i wsparcia dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Mamy nadzieję, że stanie się ona również impulsem do budowania współpracy między organizacjami i instytucjami wspierającymi osoby niepełnosprawne i przewlekle chore w Wielkopolsce, a ponadto przyczyni się do promocji usług, wsparcia i wolontariatu oferowanych przez w/w organizacje i instytucje. Kim jesteśmy? Jako FUNDACJA DOBRZE ŻE JESTEŚ od sześciu lat wspomagamy ludzi zmagających się z chorobą nowotworową. Pracujemy na rzecz zdrowienia w nadziei i godnego umierania w polskim szpitalu. Jesteśmy po to, żeby nieść nadzieję i obecność drugiego człowieka pacjentom, mobilizować rodziny do wzajemnej pomocy. Po to, by z godnością stawić czoła chorobie, a kiedy to konieczne- śmierci. W tym momencie Fundacja działa na oddziałach onkologicznych i hematologicznych w sześciu miastach w Polsce: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Stworzyliśmy autorski program pozamedycznej pomocy pacjentom. Nasi wolontariusze są odpowiedzią na podstawowe potrzeby pacjentów, dotyczące: codziennej toalety, pomocy w zakupach, bliskości, rozmowy z drugim człowiekiem, Pilnują, by nie zabrakło nadziei, rozmowy, uśmiechu... czy też po prostu drugiego człowieka. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jesteśmy wiarygodni. Trzy razy wygrywaliśmy rządowy konkurs Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W Poznaniu za naszą działalność przyznano nam tytuł Wolontariusza Roku 2008. Więcej informacji o nas na stronie: www.dobrzezejestes.pl Warto nas wesprzeć we wspólnej sprawie!

Konferencja "Konflikt rodzinny - sytuacja dziecka w europejskich regulacjach prawnych"

ul. Garbary 97/8 Poznań

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, zaprasza do udziału w konferencji "Konflikt rodzinny - sytuacja dziecka w europejskich regulacjach prawnych", która odbędzie się 5. października br. w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

W programie:

  • 8.30 - 9.00 Rejestracja uczestników
  • 9.00-11.00 Moduł I:

- Uroczyste otwarcie
- G. Scholz International Social Service Internationale Socialdienst "Czym jest ISS, jakie podejmuje działania prawne i socjalne?"
- Prof. Marek Andrzejewski Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN "Działania prawne TKOPD w Poznaniu"

  •  11.00-11.30 Przerwa kawowa
  • 11.30-14.00 Moduł II:

- Dr Anna Natalia Schulz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Poznaniu oraz Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka Instytutu Nauk Prawnych PAN "Konflikt o prawa dziecka w świetle teoretyczno-prawnych założeń prywatno-międzynarodowych i europejskich aktów prawnych"
-SSO Marcin Radwan Sąd Okręgowy w Poznaniu "Konwencja haska w praktyce z perspektywy polskiego orzecznictwa"
- Dagmar Läger Konrad Sobczyk "Polsko-niemieckie doświadczenia mediacyjne w praktyce"

  • - 14.00-14.30 Lunch
  •  14.30-16.00 Moduł III:

- PANEL DYSKUSYJNY z udziałem prelegentów konferencji

Szczegółowe informacje i rejestracja na stronie internetowej www.kopd.poznan.pl

1 13 Strona 14