x

Wykład otwarty prof. Piotra Śliwińskiego "Jaka Polska? Odpowiedzi literatury"

2018-03-21 ( środa )
18:00
Sala konferencyjna na poziomie A biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35

W trakcie wykładu prof. Śliwiński przedstawi obraz Polski i polskości w literaturze współczesnej.
Polska jako bohaterka literatury bywa heroiną, często jednak jest również widmem, kłamstwem, złudzeniem, pretensją. Co najmniej od romantyzmu toczy się literacka walka o pogłębienie polskości; idealizacji sprzeciwia się krytycyzm, rachunkom chwały - rachunki sumienia. W XX wieku wizja ojczyzny bohaterów rywalizuje z obrazem ojczyzny na co dzień. 
Polska od sacrum do profanum: Tuwima, Gombrowicza, Miłosza, Herberta, Brandysa, Kisielewskiego, Konwickiego, Rymkiewicza, Polkowskiego, Świetlickiego.

Prof. zw. dr hab. Piotr Śliwiński to historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM, jeden z najwybitniejszych znawców polskiej poezji współczesnej. Jest uczestnikiem życia literackiego, współpracownikiem czasopism, popularyzatorem czytelnictwa, jurorem (m. in. nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia). Prof. Śliwiński jest także inicjatorem i przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz kuratorem międzynarodowego festiwalu Poznań Poetów.

Wstęp wolny.

opr.sw