Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Wykład otwarty w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość

2018-06-28 ( czwartek )
18:00
Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Lokomobile i silniki parowe - Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk serdecznie zaprasza na drugi czerwcowy wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość".

Wykład zatytułowany "Silnik cieplny i jego rola w przemianach Wielkopolski w XIX wieku" wygłosi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wisłocki (Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą, Wydział Maszyn Roboczych i Transportu, Politechnika Poznańska).

Tym razem, dbając o nietuzinkowe spojrzenie na dzieje Wielkopolski pod zaborami i zapoznanie się z różnymi perspektywami badawczymi, chcemy Państwa zaprosić do wysłuchania opowieści m.in. o silnikach parowych u progu rewolucji przemysłowej, przemianach gospodarczych w Wielkopolsce w XIX wieku, maszynach i silnikach rolniczych, stosowaniu silników cieplnych na ziemiach polskich, czy rozwoju transportu miejskiego i drogowego. Na godzinny, popularnonaukowy wykład zapraszamy nie tylko miłośników historii techniki, ale i wszystkie osoby zainteresowane dziejami regionu!

Wykładowi otwartemu w dniu 28 czerwca 2018 r. tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Postęp techniczny w rolnictwie wielkopolskim na przełomie XIX i XX wieku", obejmująca materiały ze zbiorów Biblioteki PTPN. Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny!

Czwartkowy wykład będzie ostatnim wykładem otwartym przed wakacyjną przerwą - kolejne wykłady odbędą się we wrześniu 2018 r. Natomiast w cztery wakacyjne soboty Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk serdecznie zaprasza Państwa na letnie spacery edukacyjne. Szczegóły - wkrótce!

_
opr.LT