kokardki na fasadach

Razem przeciw HIV - czerwona kokardka zaświeci w Poznaniu

2018-11-20 ( wtorek )
Poznań

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV po ulicach Poznania będzie jeździł samochód wyświetlający kilkumetrową czerwoną kokardkę na fasadach budynków

W związku z przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS oraz rozpoczynającym się 23 listopada Europejskim Tygodniem Testowania na HIV Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" organizuje w Poznaniu happening edukacyjny. Wieczorem 20 listopada głównymi ulicami miasta przejedzie samochód, który wyświetli na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem "Razem przeciw HIV" - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Kokardka ma przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu i znaczeniu profilaktyki HIV. Będzie też zachętą dla mieszkańców do testowania się w kierunku zakażenia wirusem.

Europejski Tydzień Testowania na HIV jest szczególnie ważny dla instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz profilaktyki HIV/AIDS. Jest on również bardzo istotny dla całego społeczeństwa, ponieważ problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego. Nie ma już tzw. grup ryzyka. Czerwona kokardka to symbol solidarności i świadomości, to zachęta do testowania się. HIV nie zabija, bo dzięki staraniom Ministerstwa Zdrowia mamy dziś w Polsce nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne w długim terminie leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o  chorobie.

W pierwszych 6 miesiącach tego roku w województwie wielkopolskim zanotowano 69 nowych zakażeń HIV, czyli 13% wszystkich zakażeń w Polsce. W tym samym czasie na AIDS zachorowało w województwie 6 osób, co stanowi 10% krajowej liczby zachorowań. W zeszłym roku nowych zakażeń odnotowano 206, co plasowało Wielkopolskę na drugim miejscu w Polsce. Widać wyraźnie, że niesłusznie lekceważony problem HIV i AIDS nie zniknął. Chociażby dlatego warto korzystać z każdej okazji, żeby przypomnieć jak ważne jest testowanie się. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania.

Organizatorem happeningu jest Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae".