Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Filip Springer

Spotkanie z Filipem Springerem

2019-12-03 ( wtorek )
18:00
Stary Browar, Słodownia +1, ul. Półwiejska 42, Poznań

We wtorek 3 grudnia o 18:00 na zaproszenie księgarni Bookarest Filip Springer odwiedzi Stary Browar. Pisarz i fotograf spotka się z czytelnikami w Słodowni +1. Opowie o swojej najnowszej książce "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz".
Springer, zbierając materiały do ostatniej książki, podróżował po Danii. Próbował odtworzyć historię Aksela Sandemose'a, autora powieści "Uciekinier przecina swój ślad". To z niej pochodzi słynne prawo Jante - zbiór zasad mieszkańców fikcyjnego miasteczka, który zyskał nieformalny status manifestu skandynawskiej mentalności. Jak twierdzi Filip Springer, większą część "Dwunaste..." mógłby napisać nie wyjeżdżając z Polski. Kolejne strony reportażu pokazują, że w prawie Jante odbijają się współczesne nastroje obecne także daleko poza granicami Danii. Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata - czytamy na stronie wydawnictwa Czarne, pod którego szyldem wyszło "Dwunaste..". Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.
Interpretacje prawa Jante będą jednym z tematów rozmowy z Filipem Springerem w trakcie spotkania autorskiego w Starym Browarze. Pisarz odwiedzi Poznań na zaproszenie księgarni Bookarest oraz Instytutu Reportażu. Rozmowę z Springerem poprowadzi Ola Kołodziejek. Wydarzenie odbędzie się w sali Słodownia +1, wstęp jest bezpłatny.
Filip Springer (ur. 1982) - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Jego ostatnia książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz została nominowana do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2019.
Organizatorzy: Bookarest, Instytut Reportażu, Stary Browar

Wstęp wolny

Zobacz www.starybrowar5050.com/