Na stol materiał a na nim koszulka do farbowania. Obok w pojemnikach produktu do robienia naturalnych barwników.

Szlakiem Roślin. Warsztaty farbowania tkanin na Szelągu

2021-07-03 ( sobota )
Park Szelągowski, Poznań

Od organizatora: Wprowadzimy w świat barw, roślin, tkanin i projektowania. Przyjrzymy się roślinom, które nas otaczają i sprawdzimy jakie ślady pozostawiają na tkaninie. Unikatowe kolory i patterny powstają przy pomocy dotyku liści, kwiatów, owocu, ziół, kory, gałęzi. Zaprezentujemy proces barwienia tkanin, pokażemy w jaki sposób można uzyskać różnego rodzaju wzory oraz jak można zmieniać barwę za pomocą naturalnych odczynników. Zwieńczeniem procesu nauki będzie samodzielne pofarbowanie ubrania według ulubionego wzoru. Rozbudzimy wyobraźnię, przekonamy do uwolnienia twórczej energii oraz zachęcimy do rozmowy o kolorach i naturze. Nasze warsztaty są wstępem do wspólnego budowania instalacji "Barwna Mapa Szeląga", która będzie tworzona przez tydzień 04-10.07 podczas wystawy Julii Kromolickiej na Szelągu.

Dla kogo: Zapraszamy Małych i Dużych To warsztaty dla Każdego, kogo zaintrygowało farbowanie roślinami. Kto chce mieć udział w tworzeniu swojego ubrania.

Wstęp wolny

Program:

  1. Poznajmy się
  2. Opowiemy o procesie naturalnego barwienia tkanin, czym się zajmujemy i dlaczego.
  3. Przygotujemy tkaniny i bluzki do farbowania.
  4. Pójdziemy na spacer i zbierzemy Szelągowskie rośliny.
  5. Sprawdzimy jakie kolory dają zebrane przez nas rośliny i pofarbujemy przyniesione bluzki.
  6. Porozmawiamy o kolorach, o tym jak na nas wpływają. 7. Wspólnie oglądamy rezultaty naszej pracy i prezentujemy własnoręcznie zabarwione bluzki!

Czas trwania: 4h

Zapisy: Wypełnij formularz https://forms.gle/E1PDgxgnG1wtmLmE8 lub napisz do nas mdkwilczak@gmail.com

Jak się przygotować: Wygodne, robocze ubranie i buty, na warsztacie jest duże prawdopodobieństwo zabrudzenia się. Białe ubranie do ufarbowania np t-shirt, koszulę lub kawałek materiału z którego można coś uszyć w domu. Materiał musi być zrobiony z naturalnych składników typu bawełna, len, jedwab, najlepiej 100%, ale jak będzie miał przynajmniej powyżej 80% też się uda (mogą mieć domieszki sztuczne np. wiskoza, ale nie syntetyczne!)

Prowadzące: Julia Kromolicka, absolwentka kierunku Fashion Design, School of Form (Uniwersytet SWPS). Jej pracą dyplomową była kolekcja pt. "Przyjemność wzrokowa a ubiór kobiecy". To tam zainteresowały ją tajniki barwienia, które zgłębiała w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Pracowni Naturalnego Barwienia w Poznaniu, prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Schmidt-Przewoźną. Projektantka, kolorystka, tworzy modę odpowiedzialną. Razem z Zosią Pieńkowską współtworzy Tkanki Twórcze - projekt edukacyjny opowiadający o procesie tworzenia niepowtarzalnych barw na ubraniach. Zofia Pieńkowska rozwija umiejętności z zakresu Fashion Design, eksploruje zagadnienia do dyplomu pt. "Babczyństwo jako powtórne macierzyństwo", tworzy kolaże a rysunek traktuje jako medium do ukazywania tego, co niewidzialne dla oczu. Prowadzi warsztaty artystyczne m.in. w szkołach i na obozach dla dzieci. Stylistka, czujna obserwatorka przemian społeczno- kulturowych. Druga połówka Tkanek Twórczych.

Projekt: Mobilny Dom Kultury na Szelągu. O przyszłości z Natury organizator: Mobilny Dom Kultury Wilczak Projekt dofinansowany przez miasto Poznań

Warsztaty farbowania tkanin. Fot. lepsza jakość

Zobacz www.fb.me/e/K6enGLhy