Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na szarym tle logo Domu Bretanii.

Paryż wielkich wystaw światowych - wykład online Pawła Ignaczaka

2020-11-16 ( poniedziałek )
18:30
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, Poznań

"Paryż wielkich Wystaw Światowych (1855-1900)" - wykład dr. Pawła Ignaczaka (ASP Warszawa) z cyklu ,,Paryż - spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata"

W 1851 roku w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa - wydarzenie ukazujące dokonania ludzkości z całego globu. W Paryżu miała miejsce dopiero kolejna wystawa, cztery lata później. Jednak szybko to stolica Francji wykorzystała potencjał miastotwórczy tej imprezy. Do dziś paryska pamięć o wystawach to ulice, budynki, miejsca, które współtworzą klimat miasta. Bulwary Napoleona III, miejskie linie kolejowe oraz metro, dworce, pomniki, Wieża Eiffela, Grand et Petit Palais, powstawały z okazji lub z myślą o wystawach światowych.

Wykład będzie poświęcony zagadnieniu, jak Wystawy Światowe tworzyły oblicze XIX-wiecznego Paryża pod względem urbanistycznym, architektonicznym i artystycznym. Wykład skupi się na najważniejszych osiągnięciach czterech wystaw, roku 1855, 1867, 1878, 1889 i 1900.

Dr Paweł Ignaczak (ASP Warszawa) - historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

Link do wykładu (ZOOM) - dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 16.11 od godz. 18.30.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku anulować wyskakujące okienko uruchamiające aplikację ZOOM i wybrać opcję "Join from your browser". Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).

_
opr.LT