Na czarno-białym zdjęciu artysta rzeźbiący w kamieniu.

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu - wystawa w Muzeum Narodowym (dostępna online)

2020-10-18 ( niedziela ) – 2021-01-24 ( niedziela )
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9

Kategoria: Wystawy

Uwaga! Do momentu zniesienia ograniczeń związanych z pandemią wystawa dostępna jest jedynie online.

Wystawa została przedłużona do 24.01.2021 r.

Prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego, którą w 50 rocznicę śmierci artysty można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy.

Zamoyski był jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Urodził się 28 czerwca 1893 r. Już w dzieciństwie, które spędził w rodzinnym majątku Jabłoń na Lubelszczyźnie, zajmował się sztuką. Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum studiował prawo, filozofię, a następnie leśnictwo i rolnictwo. Awangardowe początki jego twórczości wiążą się głównie z poznańską ekspresjonistyczną grupą Bunt. W Zakopanem, do którego trafił w 1918 r., powstają jego formistyczne dzieła. Okres paryski, trwający od połowy lat 20. do roku 1940, przyniósł fascynację naturą, realizmem, twardymi materiałami. Podczas pobytu w Brazylii był nauczycielem rzeźbiarstwa, ale także zajmował się hodowlą bydła. W 1955 r. wrócił do Paryża, a następnie osiadł w Saint-Clar-de Rivière pod Tuluzą. Tam powstały jego ostatnie rzeźby, poświęcone tematom religijnym. Zmarł 19 maja 1970 r.

Poznańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021. Została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wirtualny spacer po wystawie

opr.sw

Zobacz https://mnp.art.pl/