Białe i czarne napisy na oliwkowym tle

Rozmównica w Polskim Teatrze Tańca: Przyjemność tańca

2020-02-22 ( sobota )
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

Podczas najbliższej rozmównicy będzie można spotkać się z dwiema artystkami: choreografką i performerką Martą Ziółek oraz voguerką Magdaleną Marcinkowską. W kontekście zbliżającej się premiery "Trucizny", w którą zaangażowane są obie artystki, uczestnicy porozmawiają o procesie pracy nad spektaklem, stawiając pytania o strategie scenicznego i pozascenicznego manifestowania indywidualności oraz o źródła uprawianej przez Ziółek refleksji nad tańcem pozascenicznym, mającym moc budowania wspólnoty i ruchowej empatii.

Marta Ziółek to absolwentka Wydziału Choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie, praktykująca interdyscyplinarne podejście do tańca i eksplorująca emancypacyjną moc choreografii. Autorka m.in. takich spektakli, jak kultowe "Zrób siebie" i "PIXO", "TO", "Pamela" czy "Nawiedzenia i ekstazy na placu". Współpracuje z reżyserkami i reżyserami teatralnymi i filmowymi - współpracowała m.in. z Gosią Wdowik, Krzysztofem Garbaczewskim, Krzysztofem Skoniecznym i Leną Frankiewicz. Współpracowała też z Krzysztofem Skoniecznym przy serialu "Ślepnąc od świateł" oraz tworzyła choreografię dla Netflixa do serialu "Altered Carbon". Obecnie pracuje nad nowym projektem "ONE WOMAN SHOW" w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Niebawem zacznie pracę nad spektaklem "Wenus z kijem" w warszawskim Teatrze Studio. Oba projekty będą mieć premierę w 2020 roku w Warszawie.
Pracując nad premierą "Trucizny" w Polskim Teatrze Tańca, Ziółek zastanawia się nad terapeutycznym i destrukcyjnym aspektem tańca jako formy sztuki, odnosząc się do zjawiska średniowiecznej choreomanii i współczesnych tańców społecznych.

Podczas rozmównicy uczestnicy wspólnie z artystkami zastanowią się, kiedy taniec sprawia nam przyjemność. Jakie musi spełniać warunki? Skąd bierze się radość tańca? Jaka jest jego rola jako narzędzia uwodzenia? Co musi się wydarzyć, aby taniec stał się dla ciała trucizną? W tym kontekście rozmowa będzie się toczyć wokół współczesnych wariantów choreomanii oraz zrodzonych poza sceną technik tańca, które mają siłę społecznego protestu: krumpie i voguingu.

W ruchowej części spotkania Magdalena Marcinkowska - jedna z prekursorek voguingu w Polsce, współzałożycielka pierwszego Vogue'owego house'u w Polsce - Kiki House of Army, zaproponuje praktykę podstawowych dla voguingu póz i sposobów chodzenia. Opowie też o korzeniach tego wywodzącego się z undergroundu stylu tańca oraz o wpisanej weń idei akceptacji inności i różnorodności.

Rozmowa transmitowana będzie na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.
Wstęp wolny.

Zobacz www.facebook.com/events/122634175835201/