AKCJA ANTYNIKOTYNOWA DLA SZKÓŁ

Palenie papierosów jest uznawane za najważniejszy czynnik zagrożenia ludzkiej populacji szczególnie w drugiej połowie XX wieku. Jest on przy tym teoretycznie "łatwo" możliwy do prewencji. Według WHO rocznie umierają 4 miliony osób na choroby związane z paleniem papierosów (prognozy mówią, że do 2030 roku będzie umierało 10 mln osób rocznie).
Poznań jest miastem, w którym od 1965 roku prowadzone jest poradnictwo przeciwtytoniowe. Władze Miasta poczuwają się do odpowiedzialności za uświadamianie swoich mieszkańców, zwłaszcza tych młodych, o braku celowości rozpoczynania palenia i konieczności jego rzucenia. Od dwóch lat Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania współpracuje z Centrum Onkologii w Warszawie.
W roku bieżącym realizowany jest program "Edukacyjna kampania antynikotynowa adresowana do młodzieży szkół ponadpodstawowych" - szkoleniem objęte są wszystkie zainteresowane poznańskie szkoły ponadgimnazjalne (około 43 szkół, około 1400 oddziałów). Program zakłada przeszkolenie wychowawców i pedagogów szkolnych oraz uczniów (przedstawicieli Samorządów Uczniowskich) przez specjalistów ds. terapii nikotynowej, ekspertów w zakresie profilaktyki nikotynowej posiadających doświadczenie szkoleniowe oraz psychologów społecznych.
W ramach programu został zorganizowany konkurs pod hasłem "Nie przepal życia", który polega na przygotowaniu, przez szkoły objęte programem, scenariusza lekcji o tematyce antynikotynowej. W drodze konkursu zostanie wyłonionych trzech laureatów - trzy najlepsze szkoły, dla których przewidziane zostały nagrody pieniężne. Zwycięska szkoła zaprezentuje swoją lekcję przed przedstawicielami władz w Urzędzie Miasta Poznania.