#AkcjaŻonkile w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w Poznaniu

Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i znajomości historii to kluczowe zadania stawiane nauczycielom i wychowawcom, na których realizację nie może zabraknąć miejsca także podczas pandemii.

zdjęcie przedstawia naukę tańca - grafika artykułu
#AkcjaŻonkile w Ogrodzie Jordanowskim nr2

Żonkile to akcja społeczno-edukacyjna, która ma na celu kształtować już od najmłodszego pokolenia pamięć o tych, którzy walczyli i sprzeciwiali się złu. Nazwa akcji jest związana z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który składał co roku w rocznicę wybuchu powstania bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie - odtąd stały się one symbolem pamięci. 19 kwietnia słynne żółte żonkile ozdobiły Ogród Jordanowski nr 2, zapraszając do udziału w wydarzeniu.

Gościem specjalnym uroczystości była pani Alicji Kobus, Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która poprowadziła interesującą prelekcję dotyczącą zwyczajów żydowskich i Holokaustu. Trudna tematyka ludobójstwa dokonanego na Żydach w czasie II wojny światowej skłoniła do poszukiwania form, w których będzie można treści te przekazać dzieciom; również tym najmłodszym, które jeszcze nie uczyły się o tym w szkole. Stąd też zadbano o to, by w przyjazny sposób nawiązać do rocznicy powstania w getcie, koncentrując się również na poznaniu żydowskich tradycji i kultury.

Pierwszym zadaniem, które czekało na dzieci, było własnoręczne wykonanie symbolu akcji. Żonkil, przypięty do ubrania, miał być wyrazem pamięci i szacunku. Oprócz zadań plastycznych na dzieci w placówce Ogrodu Jordanowskiego nr 2 czekało mnóstwo innych atrakcji. Dzieci posłuchały krótkiej prelekcji, podczas której poznały znaczenie słów, które wiążą się z kulturą żydowską tj.: Tora, synagoga, menora, kipa, koszerność. Z zaciekawieniem słuchały o tym, co można, a czego nie powinno się wykonywać w szabat i czym różni się to święto od naszej niedzieli. Zdobyta wiedza przydała się przy rozwiązywaniu interaktywnego quizu, który wyłonił najbardziej aktywnych słuchaczy. Na tym jednak nie koniec atrakcji - dzieci miały możliwość napisania swojego imienia w języku hebrajskim, a także wspólnego zatańczenia przy muzyce żydowskiej. Zwieńczeniem było wspólne obejrzenie animacji opowiadającej o przebiegu powstania w getcie.

Wydarzeniu patronowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a tegoroczne hasło #ŁączyNasPamięć z pewnością zainspiruje wielu z nas do kultywowania pamięci o przeszłości i dbania o to, by tak straszna tragedia nigdy już nie miała miejsca.

#AkcjaŻonkile