Będą nowe hale sportowe dla uczniów

Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu takie nowe obiekty dla dzieci i młodzieży mają powstać w najbliższym czasie przy Zespole Szkół nr 8 oraz dwóch liceach - "siódemce" i "dziewiątce". 

Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji fot. wizualizacja Ministerstwo Sportu i Turystyki - grafika artykułu
Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji fot. wizualizacja Ministerstwo Sportu i Turystyki

Miasto Poznań złożyło wnioski w ramach Programu Olimpia o przyznanie dotacji na dofinansowanie budowy boisk wielofunkcyjnych wraz z zadaszeniem. Rządowy projekt zakłada budowę przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

- Wykorzystujemy każdą możliwość uzyskania dofinansowania zewnętrznego w mieście. W ten sposób chociaż w niewielkim procencie rekompensujemy stratę wynikającą między innymi ze zbyt niskiej i niepokrywającej wszystkich wydatków subwencji. Cieszą więc tego typu programy, jak Olimpia, chociaż to kropla w morzu potrzeb. Ważne jednak, że szkoły w Poznaniu zyskają infrastrukturę, dzięki której uczniowe będą mogli w dużo lepszych warunkach ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Wnioski dotyczące Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Jarochowskiego oraz VII Liceum Ogólnokształcącego znalazły się już na opublikowanych przez Ministerstwa Sportu i Turystyki liście. Natomiast w przypadku IX LO, mieszczącego się na Winogradach przy ul. Warzywnej, został on złożony w ramach kolejnego naboru do programu, który zakończył się 22 września. 

Na każdy z obiektów wnioskowano o maksymalne dofinansowanie w wysokości 2,45 mln zł. Zgodnie z założeniami programu, ma to pokryć 70 procent kosztów kwalifikowanych budowy. Reszta - 1,2 mln zł - będzie pochodzić z miejskiego budżetu. Łącznie na wykonanie trzech lekkich hal Poznań ma otrzymać 7,35 mln zł. 

Jakie hale powstaną?

Hale sportowe mają posiadać pola gry o wymiarach 20 m x 40 m (oraz strefę buforową) o nawierzchni poliuretanowej i minimalnej wysokości sześciu metrów nad polem gry. Zaplecze hal o powierzchni ponad 100 m2 znajdzie się w bryłach budynku i przystosowane będzie do osób z niepełnosprawnościami. W halach odbywać się  będą lekcje wychowania fizycznego a w godzinach popołudniowych z obiektu korzystać będą mogły inne szkoły oraz podmioty zewnętrzne. Ich dostępność przyczyni się do upowszechnienia kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży, ale także dorosłych.

Hala przy Zespole Szkół nr 8 powinna powstać w przyszłym roku, natomiast pozostałe maksymalnie w 2025 roku. 

Nowe i zmodernizowane sale

Miasto cały czas modernizuje istniejące sale gimnastyczne oraz buduje nowe. Uczniowie podstawówki przy ul. Baranowskiej na Minikowie mogli już zainaugurować nowy rok szkolny w dobudowanej sali gimnastycznej. Szkoła Podstawowa nr 59 im. gen. J. H. Dąbrowskiego zyskała nie tylko nową salę, ale i dodatkowe pomieszczenia. 

W ostatnich latach nowe hale powstały również przy szkołach numer: 48 (ul. Sarmacka), 53 (Głuszyna) i 68 (os. Sobieskiego), natomiast gruntowne modernizacje przeszły obiekty przy podstawówkach na: Winiarach (SP 27), os. Przyjaźni (SP 66), czy na os. Kopernika (SP 72). 

RB