"Bollwerk'42 Pamiętamy"

"Bollwerk'42 Pamiętamy" to projekt edukacyjny realizowany w ramach 79. rocznicy akcji "Bollwerk", która była największym i najbardziej spektakularnym atakiem ruchu oporu w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej. Organizatorem projektu jest Zespół Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Poznaniu, a Honorowy Patronat nad nim objął Prezydent Miasta Poznania.

Zdjęcie dekoracyjne - grafika artykułu
"Bollwerk'42 Pamiętamy"

Celem projektu jest:

- upowszechnienie wśród uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej wiedzy o historii akcji "Bollwerk", które było największym i najbardziej spektakularnym atakiem ruchu oporu w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej,
- przygotowanie do upamiętnienia przyszłorocznej 80. rocznicy akcji "Bollwerk",
- wychowanie w duchu patriotyzmu oraz wzmocnienie więzi lokalnych, identyfikacji z miejscem pochodzenia, jego dziedzictwem kulturowym,
- kształtowanie u uczniów poczucia przynależności do społeczności szkolnej i regionu,
- nawiązanie współpracy między szkołami publicznymi Miasta Poznania, integracja społeczności uczniowskiej.

Akcja "Bollwerk" była największą akcją Oddziału Dywersji Bojowej w Wielkopolsce, która została przeprowadzona na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Polegała ona ma spaleniu całego kompleksu magazynowego portu rzecznego w Poznaniu w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. Wzięli w niej udział żołnierze Armii Krajowej i kilku mieszkańców Chwaliszewa. Celem akcji pod pseudonimem "Bollwerk" było przede wszystkim zniszczenie zgromadzonych tam zapasów (kompletów ogumienia dla pojazdów bojowych, broni, żywności, a także wielkiej ilości koców i ciepłej odzieży) dla żołnierzy niemieckich walczących na froncie wschodnim. Ważnym elementem planu było upozorowanie przypadkowego zapłonu, tak by policja niemiecka nie miała podstaw do podejrzenia o sabotaż. Akcja powiodła się, magazyny spłonęły, jednak już wiosną 1942 r. doszło do masowych aresztowań, które objęły wówczas 175 żołnierzy w Poznaniu i Gnieźnie. Niektórzy członkowie akcji po brutalnych przesłuchaniach zostali skazani na śmierć w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu 16 grudnia 1943 r.

W I etapie projektu edukacyjnego "Bollwerk'42 Pamiętamy" przewidzianego na lata 2021/2022 wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 23 poznańskich szkół.

Koordynatorzy szkolnych projektów przygotowali prezentacje z realizacji obchodów. Najciekawsze prace uczniów zostały zebrane w poniższej prezentacji, jednocześnie zapraszamy do odwiedzania stron internetowych szkół zaangażowanych w realizację projektu w celu poznania pełnych efektów działań.

Załączniki

sieci społecznościowe