Co z egzaminem ósmoklasistów?

W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczą 194 poznańskie placówki. Ze strajku wycofały się dotąd 3 przedszkola - nr 48, 68 oraz 160. Mimo protestu, w szkołach na terenie Poznania egzaminy gimnazjalne odbyły się zgodnie z planem. Jak na razie, zagrożony nie jest także poniedziałkowy sprawdzian ósmoklasisty.

egzamin
egzamin

Egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się w poniedziałek (15 kwietnia). Pierwszego dnia uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, drugiego (wtorek) - z matematyki, a trzeciego (środa) - z języka obcego. Termin poniedziałkowego egzaminu nie jest zagrożony. Do godziny 14 żadna ze szkół nie poinformowała Wydziału Oświaty o tym, że testy mogłyby się tam nie odbyć ze względu na niewystarczającą liczbę członków komisji.

WAŻNE! BEZ WZGLĘDU NA FAKT CZY EGZAMINY SIĘ ODBĘDĄ CZY TEŻ NIE UCZEŃ MA OBOWIĄZEK PRZYJŚCIA DO SZKOŁY W KAŻDYM DNIU EGZAMINU (PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA).

Zawieszenie zajęć oraz możliwe trudności w organizacji sprawdzianu nie są przesłanką do braku obecności ucznia w dniu rozpoczęcia egzaminu.

Samorząd nie ma wpływu na zaistniałą sytuację. Przeprowadzenie egzaminów to zadanie rządowe. Dyrektor szkoły (jako przewodniczący komisji egzaminacyjnej w szkole) podlega Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a ta Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nad którą nadzór sprawuje bezpośrednio Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacja i opieka nad dziećmi

Poznańskie instytucje, które na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, nadal dysponują wolnymi miejscami. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. 200 miejsc bezpłatnej opieki nad dziećmi przygotowało też Miasto Poznań.

Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych POSiR oraz w wielu instytucjach kulturalnych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebuje. Pełna lista alternatywnych zajęć dla dzieci jest dostępna na stronie Poznan.pl oraz stronie Poznańskiego Serwisu Oświatowego. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Ważne jest też bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek, na czas strajku nauczycieli uruchomionych zostało więcej patroli straży miejskiej. O pomoc w tym zakresie Miasto Poznań poprosiło także poznańską policję. Mundurowi patrolują miejsca, w których mogą pojawiać się młodzi ludzie, m.in. tereny nadwarciańskie. Jak na razie nie odnotowano żadnych incydentów z udziałem młodzieży szkolnej.

Listę strajkujących szkół i przedszkoli można znaleźć na stronie Poznan.pl

Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat strajku nauczycieli mogą dzwonić na Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 20) oraz specjalnie uruchomioną infolinię - 61 88 88 680 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-18 oraz w najbliższą niedzielę - w godz. 14-18).

 AJ