Egzaminy bez komplikacji. Kilka przedszkoli wycofało się ze strajku

Wtorkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem. Na ten moment zagrożony nie jest także termin środowego sprawdzianu z języków obcych. W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczy 189 poznańskich placówek. We wtorek ze strajku wycofało się kolejne przedszkole - nr 116. Wcześniej z protestu zrezygnowały także przedszkola - nr 17, 21, 48, 68, 73, 117 i 160. W tych 8 placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

obraz
obraz

W poniedziałek ósmoklasiści przystąpili do pierwszego egzaminu - z języka polskiego, a we wtorek napisali test z matematyki. Do Wydziału Oświaty nie spłynęły informacje, aby jakakolwiek poznańska szkoła miała problemy ze skompletowaniem składu komisji i zorganizowaniem środowego sprawdzianu z języków obcych.

WAŻNE! BEZ WZGLĘDU NA FAKT CZY EGZAMINY SIĘ ODBĘDĄ CZY TEŻ NIE UCZEŃ MA OBOWIĄZEK PRZYJŚCIA DO SZKOŁY W KAŻDYM DNIU EGZAMINU.

Zawieszenie zajęć oraz możliwe trudności w organizacji sprawdzianu nie są przesłanką do braku obecności ucznia w dniu rozpoczęcia egzaminu.

Aktualnie w proteście uczestniczy 189 poznańskich placówek. We wtorek ze strajku wycofało się Przedszkole nr 116. To już 8. placówka, która zrezygnowała z protestu. Wcześniej zrobili to nauczyciele w przedszkolach nr 17, 21, 117, 73, 48, 68 i 160. W tych placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

Listę strajkujących szkół i przedszkoli można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Informacja i opieka nad dziećmi

Poznańskie instytucje, które na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, nadal dysponują wolnymi miejscami.

300 miejsc bezpłatnej opieki nad dziećmi przygotowało też Miasto Poznań. Pomoc zaoferowała m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych (około 100 miejsc) oraz wiele innych organizacji, w tym NGO-sy (200 miejsc). Trwają rozmowy w sprawie możliwości kontynuowania bezpłatnej opieki nad dziećmi także po świętach wielkanocnych.  

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych POSiR oraz w wielu instytucjach kulturalnych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebuje.

Pełna lista alternatywnych zajęć dla dzieci jest dostępna na stronie Poznan.pl. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat strajku nauczycieli mogą dzwonić na Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 20) oraz specjalnie uruchomioną infolinię - 61 88 88 680 (od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30, w ramach potrzeb dyżury pełnione są także w niedziele).

AJ