"Festyn bezpieczeństwa w ruchu drogowym"

Dnia 23 stycznia 2020 r. na Torze Poznań odbył się "Festyn bezpieczeństwa w ruchu drogowym".
Był on skierowany do uczniów klas III ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie dzielnicy Grunwald. W Festynie brały udział Szkoły Podstawowe nr 9, 26, 58, 88, 78, 54, 77 i
72. Łącznie uczestniczyło 302 uczniów i 26 opiekunów ze szkół.

1 - grafika artykułu
1

Festyn organizowany przez Automobilklub Wielkopolski był pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Starosty Poznańskiego. Do organizacji zaproszono Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Żandarmerię Wojskową z Oddziałem w Poznaniu, Straż Miejską w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu oraz ratowników drogowych działających
w Automobilklubie Wielkopolski.

Wychodzę z założenia, że powinniśmy edukować dzieci, bo to pozwoli w przyszłości na ograniczenie ilości zdarzeń na drogach. Był to pierwszy festyn i na pewno nie ostatni, przed wakacjami też zorganizujemy takie wydarzenie, żeby pokazać dzieciom zagrożenia występujące podczas ferii czy wakacji. Planujemy organizować je cyklicznie, może uda się zrobić tego typu festyn co kwartał - mówił o Festynie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Bartosz Bieliński, prezes Automobilklubu Wielkopolska i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Cieszy mnie fakt, iż takie inicjatywy, promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, są organizowane w naszym mieście. Efektywna współpraca tylu jednostek, przy organizacji tego typu przedsięwzięć sprawia, że najmłodsi mają okazję, pod okiem fachowców przekonać się, jak zapobiec niebezpieczeństwom na drodze ale i nie tylko tam. Dojazd na miejsce festynu dedykowanymi autobusami MPK był też okazją aby zaprezentować uczniom poznańskich szkół o czym należy pamiętać poruszając się środkami komunikacji miejskiej - mówi o inicjatywie Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Każdy z organizatorów przygotował własną część atrakcji :

Żandarmeria Wojskowa - Symulator jazdy 3D, możliwość wirtualnej przejażdżki po Torze Poznań oraz Quad,

Policja - Radiowozy i Quad, stoiska z gadżetami oraz aparat Piórkowskiego, na którym można przetestować swój czas reakcji,

Straż Pożarna - Wóz Straży Pożarnej wraz z wyposażeniem, które zostało zaprezentowane podczas pokazu,

Straż Miejska -  Prezentacja i stanowisko z grami dotyczące ekologii, oraz stoisko
z gadżetami,

Automobilklub Wielkopolska - Stanowisko ratowników drogowych z fantomami dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz driftingu,

MPK - Udostępnienie autobusów przegubowych, którymi transportowane były dzieci oraz prezentacja zabytkowego autobusu po odrestaurowaniu,

Ferie to nie tylko zabawa, bardzo ważną zasadą jest bezpieczeństwo.  Jest taki wierszyk: Gdy jestem sam w domu, nie otwieram drzwi nikomu. Pamiętajcie, jeżeli zostajecie sami, nie otwierajcie nikomu drzwi. Jeżeli by się stało coś złego, mamy telefon alarmowy 112. Najważniejszą rzeczą, którą musimy podać, dzwoniąc na numer alarmowy, jest gdzie się znajdujemy. - pouczał dzieci Wartuś, maskotka Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Podobało mi się wszystko. Nauczyłam się jak zachować bezpieczeństwo- mówiła Marianna ze Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich. A mi najbardziej podobały się kolorowanki! - dodała Julia, również uczęszczająca do Szkoły Podstawowej nr 77.

Na naszym stanowisku z pierwszą pomocą pokazywaliśmy na fantomach jak należy podejść do poszkodowanego, stwierdzić czy ten człowiek oddycha/nie oddycha, jest przytomny/nieprzytomny, jak zawiadomić wszystkie służby ratownicze oraz jak przystąpić do wszystkich działań ratowniczych związanych z poszkodowanym. Najpierw była część teoretyczna, gdzie wyłożona została dzieciom podstawowa wiedza, podczas wprowadzenia dzieci wykazały się wiedzą, którą już wcześniej zdobyły na zajęciach w szkole. Następnie przystąpiliśmy do części praktycznej, gdzie każdy z uczestników mógł przystąpić do ucisków ratujących życie oraz wdechów ratowniczych - opowiadał o swoim stanowisku Karol Roguszka, ratownik drogowy Polskiego Związku Motorowego działającego przy Automobilklubie Wielkopolska.

Wszystko było super. Dzieciaki bawiły się świetnie, a to przecież najważniejsze, żeby one były zadowolone - mówiła o wydarzeniu Klaudia Koczorwska nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki.

Podczas festynu dzieci wzięły udział w pokazie prezentującym jak bardzo wydłuża się droga hamowania pojazdu w zależności od warunków atmosferycznych i prędkości z jaką porusza się samochód. Miały też możliwość zobaczyć pokaz driftu. Kierowca przed driftowaniem wytłumaczył, że w kontrolowanych warunkach i posiadając odpowiednie umiejętności i doświadczenie, tego typu sport nie jest niebezpieczny.

Ze względu na dużą różnorodność, ponieważ koledzy i koleżanki z innych służb przygotowali stanowiska skupione wokół ruchu drogowego, my postawiliśmy na bezpieczeństwo w domu. Poprzez zabawy i inne formy rozrywki uczyliśmy dzieci jak należy zachowywać się gdy zostają same w domu, ponieważ nie wszyscy rodzice mogą zapewnić opiekę swoim dzieciom podczas tych dni wolnych - mówiła Julita Kozłowska, z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Poznania. Nie skupiliśmy się wyłącznie na bezpieczeństwie w domu, poruszyliśmy także tematykę ekologii, łącznie z segregacją śmieci. Dzięki czemu dzieci uczą się prawidłowych zachowań - dodała Edyta Morstkiewicz, z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Poznania.