Komunikaty

pagina

Poznański Serwis Oświatowy

Pominąłeś menu

menu

INTERBLOK - Interdyscyplinarne eksperymenty w gimnazjum

Samodzielnie realizowane przez uczniów eksperymenty, rozwiązywanie pytań badawczych i budowanie prototypów to działania jakie wprowadza do gimnazjum program INTERBLOK, który powstał na skutek realizacji projektu przez Samodzielne Koło Terenowe nr 64 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie.

Cele programu

Głównym celem INTERdyscyplinarnego programu nauczania BLOKowego przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatyki w gimnazjum, noszącego także nazwę "INTERBLOK" jest zwiększenie zainteresowania uczniów szkół gimnazjalnych kontynuacją nauki na kierunkach techniczno-przyrodniczych.  Program jest propozycją wykorzystania dodatkowych godzin dydaktycznych przez nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i impulsem do pogłębienia ich wzajemnej współpracy.

Program zawiera scenariusze zajęć realizowanych w czasie dwóch godzin lekcyjnych (tzw. Bloków) i zaplanowany jest na trzy lata gimnazjum: w pierwszym roku uczniowie uczą się samodzielnego eksperymentowania pracując według instrukcji, w drugim rozwiązują problemy badawcze, a w trzecim budują prototypy urządzeń. 

Przykładowe tematy zajęć dla uczniów pierwszej klasy: Kuchnia od kuchni, wskaźniki chemiczne, siatki kartograficzne, oddychanie, wykrywanie cukrów.

W oparciu o zdobyte umiejętności praktyczne, uczniowie klasy drugiej mogą mierzyć się z rozwiązywaniem problemów badawczych jak np.:

  • nadmuchaj balon trzema sposobami, nie używając pompek ani innych gotowych urządzeń;
  • badanie twardości wody
  • praktyczne zastosowanie twierdzenia Talesa

Ukierunkowanie programu na rozwój umiejętności praktycznych i twórczego myślenia jest szczególnie widoczne w tematyce zajęć przewidzianych dla klas trzecich: budowa silnika rakiety (modelu poruszającego się pod wpływem zwiększonego  ciśnienia), budowa modelu poruszającego się lotem ślizgowym inspirowanego sposobami poruszania się wybranych zwierząt, czy wyznaczanie lokalizacji szkoły z pomocą makiety, sznurków i odważników odwzorowujących ilość mieszkańców poszczególnych wiosek.

Uczeń w programie INTERBLOK nie tylko eksperymentuje i tworzy, lecz także opracowuje wyniki swoich badań i zamieszcza je na platformie www oraz uczy się ekonomii poprzez kalkulowanie kosztów własnych działań

Program powstał w efekcie prac zespołu autorów, którymi kierowali prof. Wojciech Kwiatek oraz Iwo Wroński, pasjonaci nowoczesnej edukacji. Przez rok był testowany w 45 szkołach w całej Polsce, a następnie po naniesieniu poprawek wynikających z testowania został pozytywnie zwalidowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i przeznaczony do upowszechniania w szkołach.

Wydrukowany program jest rozsyłany do szkół,  można go także pobrać w wersji elektronicznej ze strony www.interblok.pl

Wszystkie poznańskie gimnazja mogą pobierać bezpłatne materiały w biurze podawczym Wydziału Oświaty, ul. Libelta 16/20.

Do góry