Jak będzie wyglądać otwarcia przedszkoli i szkół?

Już w najbliższy poniedziałek (25.05.2020 r.) zostaną otwarte poznańskie przedszkola, a tydzień  później (1.06.2020 r.) będą mogły wrócić do swoich szkół dzieci z klas I-III.

Wiesław Banaś - zastępca dyrektora Wydziału Oświaty
Wiesław Banaś - zastępca dyrektora Wydziału Oświaty

Od 6 maja na mocy decyzji władz centralnych istnieje możliwość otwarcia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych. Jednak w trosce o bezpieczeństwo poznaniaków Prezydent Miasta podjął decyzję o dalszym zawieszenie funkcjonowania tych placówek do 24 maja. Od kilku tygodni Dyrektorzy przedszkoli i pracownicy Wydziału Oświaty intensywnie pracowali, by przygotowywać placówki na otwarcie.

- Zielone światło dał Minister Edukacji oraz Premier naszego polskiego rządu, na to aby otwierać przedszkola i żłobki. My jako Miasto Poznań wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zawiesiliśmy dalej przedszkola, zawiesiliśmy też żłobki i przesunęliśmy termin otwarcia na 25 maja, ponieważ wiemy co może się wydarzyć. Przygotowaliśmy wszystko to co jest możliwe i mam  nadzieję, że dzieci w tych placówkach i pracownicy będą bezpieczni. Dlatego też u nas w Poznaniu nie otwieramy klas I-III 25 maja, tylko przesuwamy to o jeden tydzień, czyli na 1 czerwca z tego względu, że chcemy zobaczyć jak to będzie wyglądało w przedszkolach - komentuje sytuację dotyczącą otwierania placówek oświatowych Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty.

Wielu rodziców boi się o zdrowie swoich pociech, dlatego nie planują w najbliższym czasie posyłać swoich dzieci do przedszkola. Ich obawy skupione są głównie na przestrzeganiu zasad higieny przez innych rodziców. Placówki oświatowe muszą spełniać rygorystyczne wymogi co do przygotowania obiektu i personelu, niestety konsekwencja działań innych rodziców jest ciężka do wyegzekwowania, stąd też liczne obawy co do bezpieczeństwa dzieci.

- Ważny apel do wszystkich rodziców. Otwarcie przedszkoli wcale nie oznacza, że wszyscy Ci, którzy chcieliby skorzystać
z tej opieki przedszkolnej - a nie muszą tego robić, bo mają możliwości żeby zostać w domu - powinni to zrobić. Tym bardziej, że zasiłek opiekuńczy zostały wydłużony aż do 14 czerwca dla dzieci do 8 lat, więc bardzo bym prosił, żeby nie posyłać dzieci na siłę do przedszkoli - apeluje o rozwagę dyrektor Banaś.

Cały wywiad z Dyrektorem Banasiem dostępny na facebookowej stronie WTK: https://www.facebook.com/wtk.tv/videos/2540362942946512/