Miasta apelują o testy dla pracowników oświaty

Unia Metropolii Polskich, zrzeszająca 12 największych miast w kraju, zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o przetestowanie na obecność koronawirusa pracowników żłobków i placówek oświatowych. - Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo dzieci, ale i personelu, który się nimi zajmuje - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydenci największych miast apelują m.in. o testy dla personelu przedszkoli i żłobków
Prezydenci największych miast apelują m.in. o testy dla personelu przedszkoli i żłobków

Do wystąpienia z apelem skłonił Unię Metropolii Polskich przypadek Łodzi. Tam po decyzji władz miasta przebadanych zostało 3337 pracowników żłobków i przedszkoli, które miały zostać otwarte 18 maja. Rezultaty okazały się bardzo niepokojące: testy dały wynik pozytywny (albo wątpliwy) u 14 proc. przebadanych osób.

- Po wynikach w Łodzi żądamy przeprowadzenia testów dla pracowników żłobków, przedszkoli i szkół - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To kwestia odpowiedzialności za zdrowie tych osób. Wiele z nich jest w wieku, który stwarza zagrożenie w przypadku zakażenia koronawirusem. Popieramy otwieranie żłobków, przedszkoli i szkół. Wiemy, jak ważne jest to dla gospodarki i dla rozwoju osobistego dzieci. Musimy jednak dbać o bezpieczeństwo. Powszechne testowanie, a następnie izolacja zakażonych jest jedynym sposobem ochrony najstarszych i najsłabszych przed ciężkimi powikłaniami wywołanymi przez koronawirusa.

Unia Metropolii Polskich apeluje o wydanie dyspozycji Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, by w ramach swoich uprawnień podjął w trybie pilnym decyzje o skierowaniu na badania testami genetycznymi wszystkich pracowników żłobków i pracowników oświaty, mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Testy genetyczne są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)  - choć są bardziej skomplikowane niż testy immunologiczne, dają jednak większą pewność rezultatów.

- Prosimy o to w imieniu prezydentów, burmistrzów i wójtów wszystkich mniejszych miast, miasteczek i wsi, bo wszyscy mamy takie same problemy - podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. -. Domagamy się jak największej liczby testów w imieniu wszystkich samorządowców, z którymi rząd nie próbował nawet konsultować swoich decyzji.

W Unii Metropolii Polskich solidarnie współdziała 12 głównych miast Polski: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław. Zadaniem Unii jest m.in. wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej i wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów miast.

Źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/miasta-apeluja-o-testy-dla-pracownikow-oswiaty,147415.html

Załączniki