Nowa szkoła na Strzeszynie

Dzieci ze Strzeszyna zyskają kolejną szkołę podstawową. Budowa nowej placówki planowana jest na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Budynek wyposażony będzie w salę gimnastyczną, boiska i place zabaw, a dojazd zapewnią nowe drogi z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. We wtorek, 6 października spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym projektantem.

Na zdjęciu znajdują się (od lewej): Marcin Gołek - wiceprezes zarządu PIM, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski oraz wykonawca Marcin Bartoś. Panowie pozują z umowami na tle herbu miasta. - grafika artykułu
Dzieci ze Strzeszyna zyskają kolejną szkołę. 6 października spółka PIM podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym projektantem

- To inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców północno-zachodniej części Poznania, o realizację której Miasto zabiegało od wielu lat. Obecnie w tym rejonie działa tylko szkoła przy ul. Hezjoda oraz dwa przedszkola nr 77 przy ul. Marka Hłaski i nr 121 przy ul. Biskupińskiej. To zbyt mało, by zaspokoić lokalne potrzeby - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Strzeszyn od lat dynamicznie się rozwija. Nowa szkoła z oddziałami przedszkolnymi jest tam bardzo potrzebna. Będzie to największa inwestycja oświatowa w tej kadencji samorządu, a zarazem kontynuacja dotychczasowej polityki Miasta na rzecz podnoszenia jakości infrastruktury oświatowej. Nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu osób, w tym miejskich i osiedlowych radnych. Bardzo im za to dziękuję! 

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła przetarg, w którym wyłoniono projektanta szkoły na Strzeszynie. Wykonawcą prac będzie Biuro Projektowe i Nadzór Budowlany Marcin Bartoś z Człuchowa z ofertą wycenioną w postępowaniu przetargowym na blisko 600 tys. zł.

- Zadanie obejmuje wykonanie nie tylko projektów nowej szkoły, dróg dojazdowych oraz niezbędnej sieci wodno-kanalizacyjnej, ale też uzyskanie stosownych decyzji. Kluczowe będzie pozwolenie na budowę, co przewidziane jest po 470 dniach od podpisania umowy, czyli na początku 2022 r. Taki komplet dokumentów umożliwi wszczęcie procedury przetargowej na wykonawcę robót budowlanych - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

W nowym budynku oświatowym planowane jest miejsce na 40 oddziałów szkolnych oraz 10 przedszkolnych. Znajdzie się tam biblioteka z czytelnią, świetlica i stołówka. Zajęcia związane z aktywnością fizyczną będą możliwe na sali gimnastycznej wyposażonej w zaplecze socjalne dla trenera i magazynek na sprzęt sportowy. Standardowo przewidziano miejsce na pokoje dla nauczycieli, opiekunek przedszkolnych i dyrekcji, a także toalety, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Dodatkowo projekt uwzględni pomieszczenie dla lokalnej  społeczności (np. dla rady osiedla) z niezależnym wejściem i zapleczem sanitarnym. Budynek będzie wyposażony w monitoring i niezbędne media, które na niezagospodarowanej dotąd działce należy wybudować od podstaw.

Teren wokół szkoły zostanie wzbogacony o dwa boiska sportowe do gier zespołowych oraz dwa place zabaw - osobno dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Całość będzie ogrodzona, pojawią się parkingi, zieleń, ławki, stojaki na rowery, wiaty i śmietniki.

Dojazd do placówki umożliwi nowy układ drogowy. W ramach inwestycji wybudowana zostanie ul. Fieldorfa na odcinku od skrzyżowania z ul. Tadeusza Mikke do ul. Koszalińskiej. Skrzyżowanie ul. Fieldorfa i Koszalińskiej będzie przebudowane, pojawią się przy nim przystanki autobusowe. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa z ul. Rostworowskiego planowane jest rondo. Nowy układ drogowy wyposażony będzie w chodniki, ścieżki rowerowe i zieleń. 

Prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2022 roku i potrwają ok. 2 lata. 

Działka, na której ma stanąć szkoła, należała do Skarbu Państwa (początkowo jej właścicielem była Agencja Mienia Wojskowego, w 2019 r. przejął ją Krajowy Zasób Nieruchomości). Władze Poznania starały się o przekazanie nieruchomości od kilku lat. Bez prawa do nich Miasto nie mogło rozpocząć przygotowań do budowy nowej placówki. Na początku marca odbyło się spotkanie z wiceministrem rozwoju, wojewodą wielkopolskim i przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości. Wypracowano stanowisko, w ramach którego KZN zadeklarowało nieodpłatne przekazanie na rzecz Miasta Poznania nieruchomości położonej na Strzeszynie. Sprawa jest finalizowana. Uzgadniane są zapisy umowy notarialnej przekazania nieruchomości na rzecz Miasta Poznania. 

AJ/ PIM

Źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/nowa-szkola-na-strzeszynie,153906.html