Nowa warstwa tematyczna - Edukacja geograficzna

Na cyfrowym planie miasta Poznania pojawiła się nowa warstwa tematyczna "Edukacja geograficzna", która jest efektem współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, a Urzędem Miasta Poznania. Warstwa, o której mowa została wykonana przy wykorzystaniu partypacyjnych systemów informacji geograficznej (PPGIS) i może pozytywnie wpłynąć na edukację geograficzną poza murami szkół w Poznaniu.

Warstwa tematyczna "Edukacja geograficzna" - grafika artykułu
Warstwa tematyczna "Edukacja geograficzna"

Mapa skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli geografii z Poznania oraz mieszkańców i osób zainteresowanych geograficznymi fyrtlami w mieście. To propozycja wybranych obiektów, które mogą zostać wykorzystane w edukacji geograficznej i ekologicznej na terenie miasta. Z punktu widzenia nauczycieli geografii mapa może posłużyć jako inspiracja do przygotowania zajęć terenowych w okolicy szkoły, uwzględniając zaproponowaną tematykę, treści kształcenia spójne z podstawą programową z geografii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz źródła wiedzy o obiektach na mapie.

Prowadzenie zajęć terenowych przy wykorzystaniu mapy nie ogranicza się do stosowania wyłącznie tradycyjnych metod kształcenia w terenie (np. wycieczka terenowa, obserwacja, pomiar, itp.). Mapa daje możliwość kreatywnego i swobodnego projektowania lekcji w terenie przez nauczycieli geografii, np. poprzez zaprojektowanie lokalnych ścieżek dydaktycznych.

Powstanie mapy jest efektem wspólnych prac prowadzonych przez Dawida Abramowicza (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych) z nauczycielami geografii w Poznaniu, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania. W pierwszym etapie przy współpracy ok. 80 nauczycieli geografii z Poznania zaproponowano ponad 300 obiektów, które są przez nich wykorzystywane w edukacji geograficznej poza murami szkoły. Obiekty te zostały odpowiednio opracowane przy pomocy narzędzi komputerowych, w tym przy wykorzystaniu partycypacyjnych systemów informacji geograficznych (PPGIS) oraz uzupełnione niezbędnymi informacjami odnoszącymi się do kształcenia geograficznego. W grudniu 2020 r. odbędą się konsultacje grupowe z nauczycielami geografii w Poznaniu, które umożliwią zaprezentowanie i udoskonalenie ogólnodostępnej pomocy dydaktycznej wspierającej organizację zajęć terenowych w Poznaniu.

Mapa jest na bieżąco aktualizowana. Jeśli mają Państwo uwagi do mapy lub chcieliby Państwo zgłosić nowe obiekty, poprosimy o kontakt e-mailowy na adres: dawid.abramowicz@amu.edu.pl

Link do mapy - Edukacja Geograficzna