Pierwsze poznańskie szkoły podeszły do sprawdzianu kompetencji cyfrowych

Pierwsi uczniowie z Poznania podjęli się rozwiązania IT Fitness Test 2024 - wielkiego ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji cyfrowych. Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 wspierała Wiceminister Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer, która podkreślała, że sprawne obcowanie z technologią ma dziś ogromne znaczenie na rynku pracy. To dopiero początek wielkiego cyfrowego testowania, bo cyfrowy test potrwa do końca października, a miasto Poznań zapowiada ściślejsze włączenie się w inicjatywę.

Pierwsze poznańskie szkoły podeszły do sprawdzianu kompetencji cyfrowych - grafika artykułu
Pierwsze poznańskie szkoły podeszły do sprawdzianu kompetencji cyfrowych

IT Fitness Test odbywa się w Polsce po raz trzeci i jest skierowany głównie do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Przystąpienie do testu jest całkowicie bezpłatne, a na najlepszych czekają cenne nagrody. Co więcej, każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat ze wskazanym poziomem swoich umiejętności cyfrowych.

Na uczestników czekają pytania z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, mediów społecznościowych oraz narzędzi biurowych. Nie brakuje także podstawowych zagadnień związanych z umiejętnościami wyszukiwania i analizy danych w internecie, jak i nieco bardziej zaawansowanych zadań z pogranicza programowania. - Testujemy praktyczne cyfrowe umiejętności uczniów i nauczycieli, a nie ich wiedzę. W ten sposób sprawdzamy, gdzie istnieją jeszcze ich braki w tym obszarze, które wymagają uzupełnienia. Wyniki pozwolą też lepiej zrozumieć edukatorom, jak należy kształcić kompetencje cyfrowe młodego pokolenia i poprawić system edukacji w tym zakresie - mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który koordynuje projekt w naszym kraju.

Ministerstwo Edukacji włącza się w akcję

W poniedziałek (17 czerwca) w Poznaniu pojawiła się Wiceminister Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer, która zainaugurowała akcję wśród wielkopolskich uczniów. Podczas uroczystości w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 obecny był także Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski oraz prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Cieszy mnie fakt, iż poznańskie szkoły włączone zostały w projekt. Kompetencje cyfrowe to ważny element myślenia o współczesnym świecie. Umiejętności te pozwalają na przystosowanie się do zmieniającego się rynku pracy oraz rosnących wymagań. Ważnym elementem wrzelkich działań związanych z branżą IT, cyfryzacją pewnych dzidzin życia  jet świadomość i odpowiedzialność jaka się z tym wiąże - dodał Zastępca Prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Jak przystąpić do testu?

Swoją wiedzę cyfrową może sprawdzić każdy. Wystarczy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, wypełnić krótki kwestionariusz i przystąpić do testu. Inicjatywę wspierają instytucje państwowe - Minister Cyfryzacji, Minister Edukacji oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.