Poznańskie dzieci pamiętają o Czerwcu '56!

Poznańscy uczniowie i przedszkolaki pamiętają o ofiarach robotniczego zrywu. W ramach akcji "Światełko dla Czerwca '56" posprzątali groby powstańców, którzy spoczywają na cmentarzu na Dębcu. Kwiaty na mogiłach bohaterów złożył też Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

To bardzo cenna inicjatywa- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu. Musimy pamiętać o przeszłości, żeby w przyszłość iść jako ludzie wolni, uśmiechnięci, mający szansę na spełnianie swoich marzeń. Pamiętajmy, że ci, którzy walczyli o chleb w 56. roku, takiej szansy nie mieli...

Dzieci pamiętają o Czerwcu"56
Dzieci pamiętają o Czerwcu"56

Jestem bardzo wzruszony, że także najmłodsi poznaniacy pomagali nam w porządkowaniu grobów i przynieśli symboliczne biało-czerwone róże. Jak zawsze są z nami dzisiaj uczestnicy tamtych wydarzeń. Dla dzieci i młodzieży to najlepsza lekcja historii - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Akcja "Światełko dla Czerwca '56" to projekt edukacyjny, którego celem jest upamiętnienie nieżyjących osób, związanych z wydarzeniami poznańskiego zrywu robotniczego z 1956 roku. Uczestnicy tamtych wydarzeń spoczywają w różnych miejscach, dlatego inicjatywa obejmuje obszarem całą Polskę. W akcję włączają się nie tylko szkoły z Poznania, ale też np. Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Środy Wielkopolskiej, Pogorzelic i wielu innych miast. "Światełko dla Czerwca '56" w ciągu roku ma dwie odsłony - czerwcową i październikową. Porządkowane są groby ofiar, a także nieżyjących już uczestników tamtych wydarzeń.

Tegoroczna, już 5. edycja "Światełka do Czerwca '56" została zainaugurowana na dębieckim cmentarzu parafialnym, przy ul. Bluszczowej. Jej uczestnicy spotkali się przy grobach  Henryka Nowickiego i Henryka Błażejaka. To jedne z najmłodszych ofiar Czerwca '56. Henryk Nowicki miał wtedy 15 lat, a Henryk Błażejak był od niego tylko o rok starszy. Obaj byli uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

Piętnaście lat to jest mniej niż mają uczniowie szkół ponadgimnazjalnej, którzy są tutaj z nami - zauważył Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Warto pamiętać o grobach uczestników Czerwca '56. Widząc, jak młodzież i małe dzieci opiekują się mogiłami i godnie upamiętniają ofiary tamtych wydarzeń, możemy być pewni, że pamięć o nich przetrwa.   

Organizatorem akcji "Światełko dla Czerwca '56" jest Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. W jej inauguracji wzięli udział uczniowie Technikum nr 19, Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 i dzieci z Przedszkola nr 42 "Kwiaty Polskie". Akcja potrwa do piątku, 14 czerwca. "Światełko dla Czerwca "56" zostało dostrzeżone i docenione. Dwa lata temu otrzymało tytuł Wydarzenie Historyczne Roku 2017.

AJ