Poznańskie szkoły wysoko w rankingu Newsweeka 2020

Ranking liceów i techników tworzony przez Newsweek uwzględnia w swojej ocenie nie tylko wyniki matur, ale także liczbę olimpijczyków, ilość oferowanych języków obcych w szkole oraz ogólny wpływ szkoły na osiągnięcia uczniów.

Poznańskie szkoły wysoko w rankingu Newsweeka 2020
Poznańskie szkoły wysoko w rankingu Newsweeka 2020

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rzeczywistość edukacyjna uległa sporym zmianom. Ze względu na zamknięcie szkół lekcje zostały przeniesione do Internetu, a nauczyciele i uczniowie napotkali na swej drodze przeszkody, z którymi do tej pory się nie mierzyli. Jednak mimo ciężkiej sytuacji dyrektorzy i kadry pedagogiczne poznańskich szkół stanęli na wysokości zadania i poradzili sobie z nagłymi zmianami.

Teraz gdy rok szkolny dobiega końca wielu uczniów musi podjąć niełatwą decyzję co do wyboru szkoły średniej. Warto przed podjęciem tej ważnej decyzji zapoznać się między innymi z Rankingiem "Perspektywy" oraz z Rankingiem Liceów i Techników Newsweeka. Ponadto warto odwiedzić strony internetowe wybranych szkół, gdzie można się dowiedzieć wielu szczegółów o funkcjonowaniu danej placówki. Zachęcamy również do przeczytania artykułu "Szacun dla zawodowców".

- Wzajemna pomoc i życzliwość były kluczem do załagodzenia skutków zmian, które nastąpiły w przestrzeni edukacyjnej. Nauczyciele starali się jak najlepiej pełnić swoją rolę wspierając i pomagając swoim podopiecznym, za co serdecznie im dziękujemy. Jesteśmy dumni, że Poznań może poszczycić się znamienitymi szkołami, które plasują się w czołówce nie tylko w rankingach Województwa Wielkopolskiego, ale i na tle całego kraju. - mówi o obecnej sytuacji Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Niewątpliwie są na mapie edukacyjnej miasta Poznania takie szkoły, które w różnych typach rankingów wypadają bardzo dobrze. Jedną z nich jest Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego. Szkoła kolejny raz została wyróżniona. Tym razem w opublikowanym przez "Newsweek" rankingu szkół średnich dla młodzieży, zajmując III miejscu w kraju w Rankingu Techników.

Wśród liceów z kolei najlepiej wypadło XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle'a. Szkoła ta może poszczycić się II w Wielkopolsce, a I w Poznaniu miejscem w tegorocznym Rankingu Liceów.

Niezmiernie cieszy nas Ich sukces. Ranking ten różni się nieco od popularnych "Prespektyw", ponieważ posiada dodatkowe kryteria oceniania. "Newsweek" uwzględnia w swoje ocenie następujące elementy:

  • Wyniki egzaminów maturalnych (efektywność przygotowania uczniów do matur),
  • Wysokość wskaźnika EWD (edukacyjna wartość dodana),
  • Wyniki egzaminów zawodowych,
  • Liczbę olimpijczyków,
  • Ilość nauczanych w szkole języków obcych.

Gratulujemy Absolwentom i Kadrze Pedagogicznej, bo za każdym sukcesem kryją się wyjątkowi ludzie. Jesteśmy z Was dumni!

KB