Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych sprawdzają swoją wiedzę. Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek, 16 czerwca i potrwa do czwartku, 18 czerwca. Podobnie jak na maturze, zdający muszą przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Niezależnie od wyników egzaminów, już teraz mogą wybierać swoje wymarzone liceum, technikum lub szkołę branżową. Rekrutacja rozpoczęła się w poniedziałek, 15 czerwca. 

Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty
Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa egzamin ósmoklasisty odbywa się z prawie dwumiesięcznym opóźnieniem. We wtorek uczniowie przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego. Musieli odpowiadać m.in. na pytania oparte na fragmencie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Artysty" Mrożka, a także tekstu Małgorzaty Smoczyńskiej pt. Życie z pasją - instrukcja obsługi", który ukazał się w magazynie Focus. Jeśli chodzi o temat wypracowania uczniowie mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury, który nauczył ich czegoś ciekawego oraz przemówienie przekonujące słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości.

Dyrektorzy poznańskich szkół średnich dołożyli wszelkich starań, by przeprowadzić egzaminy możliwie jak najbardziej bezpiecznie. Placówki wyposażono w środki do dezynfekcji - w tym dozowniki, z których może skorzystać każdy uczeń. W szkołach, w których odbywają się egzaminy, zadbano o odpowiednie rozstawienie ławek (pomiędzy zdającymi musi być zachowany 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku). Młodzież została uprzedzona o konieczności zachowywania dystansu, nakładania maseczek czy wyposażenia się we własne przybory. 

W środę ósmoklasiści sprawdzi swoją wiedzę z matematyki, a w czwartek z języka obcego. 

Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 31 lipca. Już teraz uczniowie kończący podstawówkę mogą jednak złożyć dokumenty do wybranego liceum, technikum lub szkoły branżowej. Rekrutacja rozpoczęła się w poniedziałek, 15 czerwca. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Poznań.pl

AJ