Rozpoczęcie roku szkolnego

Ponad 80 tys. uczniów i przedszkolaków, około 9 tys. nauczycieli oraz 3,2 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Oficjalna, miejska inauguracja odbyła się w nowo rozbudowanym Przedszkolu nr 121 przy ul. Biskupińskiej na Strzeszynie. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystość przebiegała kameralnie oraz w reżimie sanitarnym. 

Na zdjęciu znajduje się zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, za nim na krzesełkach siedzą dzieci - grafika artykułu
Rozpoczęcie roku szkolnego

- Życzę wszystkim uczniom i przedszkolakom, kadrze pedagogicznej i pracownikom szkół udanego roku. Przede wszystkim zdrowia, bo to jest najważniejsze - mówi Mariusz Wiśniewskim, zastępca prezydenta Poznania. - Dzisiejsze inauguracja odbywa się w przedszkolu. To pierwszy krok w edukacji każdego dziecka. 

Podczas uroczystości zastępca prezydenta Poznania odniósł się też do trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska szkoła. 

- Dziękuję dyrektorom poznańskich placówek oświatowych i Wydziałowi Oświaty, dzięki którym rok szkolny może się rozpocząć. Stworzyliśmy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół najbardziej bezpieczne warunki, jak było to możliwe. Mamy świadomość, że przed nami wyjątkowy czas. Nikt z nas tak naprawdę nie wie, jak ten rok szkolny będzie przebiegać. Naszym celem jest, aby nauka odbywała się w sposób możliwie normalny. Każdy dzień będzie jednak pisał swój scenariusz. To, w jaki sposób będzie funkcjonowała szkoła, zależy od odpowiedzialności nas wszystkich - rodziców, nauczycieli, ale też służb rządowych, które odpowiadają za walkę z pandemią. Jako samorząd staramy się podejmować zawsze racjonalne i rozsądne decyzje. Nie możemy podchodzić do problemów sposób lekceważący, ale też popadać w panikę. Tylko współpracując pokonamy wyzwania, które czekają nas w najbliższym czasie. Od władz sanitarnych i kuratorium oczekujemy pomocy i dialogu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

W tym roku miejska inauguracja odbyła się w wąskim gronie. Oprócz niewielkiej grupy dzieci i nauczycieli, wzięli w niej udział: przewodniczący Rady Miasta Poznania, pracownicy Wydziału Oświaty, przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także reprezentanci Rady Osiedla Strzeszyn i rady rodziców Przedszkola nr 121. Uroczystość była transmitowana online. Na każdym kroku przestrzegano i podkreślano wagę wymogów sanitarnych. 

- Życze Wam udanem roku szkolnego. Pamiętajcie jednak, że wszyscy musimy zaakceptować obostrzenia, które postawiło przed nami życie. Jak widzicie, jesteśmy w maseczkach, przed wejściem dezynfekujemy ręce, staramy się zachować dystans. Bardzo proszę, abyście dobrze wysłuchali wszystkich instrukcji, które przygotowali dla Was dyrektorzy i nauczyciele. Wymogi sanitarne można pogodzić z nauką, zabawą i chęcią poznawania świata. Jeśli im podołacie, czas spędzony w szkole w najbliższym roku nie będzie zmarnowany - zwrócił się do dzieci Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

AJ

sieci społecznościowe