Rozpoczęcie roku szkolnego

Ponad 80 tys. poznańskich uczniów i przedszkolaków, ponad 10 tys. nauczycieli oraz blisko 4 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15.

Rozpoczęcie roku szkolnego w poznańskiej szkole - grafika artykułu
Rozpoczęcie roku szkolnego w poznańskiej szkole

Na uroczystej inauguracji roku szkolnego byli obecni m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

- Może trudno to sobie wyobrazić, moi drodzy, ale ja też kiedyś szedłem do pierwszej klasy - zwrócił się do uczniów Grzegorz Ganowicz. - I pamiętam te emocje, kiedy jeszcze w głowie były wakacyjne wspomnienia, ale z drugiej strony ciekawość: co się stanie, kogo spotkam w szkole. Życzę wam, żebyście nie zgubili tej wakacyjnej radości, i z dużą otwartością podchodzili do tego, co was czeka. Pamiętajcie, że szkoła to miejsce, gdzie się uczycie i zdobywacie wiedzę, ale też poznajecie nowych ludzi. I życzę wam żeby ten rok szkolny upłynął nie tak, jak poprzednie lata, na nauce zdalnej, ale żebyście cały czas mogli mieć kontakt z rówieśnikami. 

W stolicy Wielkopolski jest ok. 10 tys. nauczycieli. Uczą oni w 240 placówkach oświatowych:  118 przedszkolach, 76 szkołach podstawowych, 41 ponadpodstawowych oraz w szkołach specjalnych i poradniach pedagogiczno-psychologicznych.

- Dzisiejsza uroczystość ma dwa wymiary: z jednej strony jest to święto Zespołu Szkół nr 15 z okazji oddania nowego skrzydła budynku z aulą i filią. Z drugiej strony to także miejska inauguracja roku szkolnego  - mówił Mariusz Wiśniewski. - Dzwonek szkolny zaprosił do szkół i przedszkoli 80 tys. dzieci. To 14 tys przedszkolaków, 34 tys. dzieci, które poszło do podstawówek bądź kontynuuje w nich naukę, 30 tys. uczniów w szkołach średnich i 1600 dzieci, które rozpoczęły naukę bądź ją kontynuują w szkołach specjalnych. Mimo różnych trudności staramy się dokładać jak najwięcej sił i starań, aby warunki w poznańskich szkołach były jak najlepsze.

Wojna za naszą wschodnią granicą wciąż trwa i wiele osób nadal nie może powrócić do swoich domów. Dlatego w tym roku do polskich szkół dołączą rówieśnicy z Ukrainy. Szacuje się, że do poznańskich placówek dodatkowo uczęszczać będzie ok 5 tys. uczniów zza wschodniej granicy.

Prezydent Jacek Jaśkowiak wystosował list do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli, rodziców i uczniów Miasta Poznania. - Życzę Gronu Pedagogicznemu, wszystkim Pracownikom poznańskiej oświaty, Rodzicom i Wam, drodzy Uczniowie, wytrwałości w realizowaniu swoich postanowień, konsekwentnego dążenia do celu oraz ogromu pozytywnej energii, którą razem zamienimy na twórcze i efektywne działania w nowym roku szkolnym 2022/2023 - pisze prezydent Poznania. Całą treść listu przeczytać można w załączniku. 

Inauguracja odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 (Szkoła Podstawowa nr 62 im. gen. Stanisława Taczaka, Przedszkole Nr 142) przy ul. Druskienickiej 32. Obiekt jest jednym z niemal 220, które w te wakacje przeszły remont. Placówka przeszła rozbudowę wraz z dobudowaniem pomieszczeń, w których od jutra działać będzie Filia 35 Biblioteki Raczyńskich. W tym roku na modernizację szkół i placówek oświatowych w budżecie Miasta zaplanowano ponad 38 mln zł.

PD

sieci społecznościowe