"Smog nas zje? O, nie!"

"Smog nas zje? O, nie!" - tak zatytułowany został wernisaż prac plastycznych dzieci z przedszkoli z Dębca i Świerczewa, który odbył się 22 października br. w Klubie Osiedlowym Dębczak.

"Smog nas zje? O, nie!"
"Smog nas zje? O, nie!"

Na spacer po widzianymi oczami dzieci świecie walczącymi ze smogiem zaproszona została społeczność z Dębca i Świerczewa, oczarowana twórczością dzieci, które pod okiem nauczycieli przygotowały przepiękne prace plastyczne zapierające dech w piersiach, a ich dzieła koncentrowały się wokół tematów:

SMOG:

  • rosnąca liczba środków transportu i emitowanych przez nie spalin, przyczyną powstawania smogu;
  • stare instalacje grzewcze, kotły, piece służące do ogrzewana domów jednorodzinnych i kamienic, przyczyną powstawania smogu;
  • gazy i pyły emitowane przez szeroko pojęty przemysł (kopalnie, fabryki, zakłady pracy), przyczyną powstawania smogu;
  • definicja, skutki, przyczyny, rodzaje - jak powstaje, jak unikać i dlaczego;
  • palenie papierosów, wypalanie traw, rozpalanie ognisk, przyczyną powstawania smogu.

ZIEMIA PRZYSZŁOŚCI - oddychamy świeżym powietrzem, wolnym od smogu;

WALKA ZE SMOGIEM - sposoby i pomysły na walkę ze smogiem;

A JEŚLI SMOG WYGRA? Jak będzie wyglądała naszą planeta i życie ludzi, jeśli nie będziemy walczyć ze smogiem.

Wernisaż zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego społeczności 8 Przedszkoli z Dębca i Świerczewa:

Przedszkole nr 22 "Chatka Puchatka", Przedszkole nr 41 "Wesoła Stacyjka", Przedszkole nr 43 "Krasnala Hałabały", Przedszkola nr 65 "Wiolinek", Przedszkole nr 81 "Skrzata Borodzieja", Przedszkole nr 104 "Bajlandia", Przedszkole nr 112 "Mali Przyrodnicy", Przedszkole nr 188 "Dębowe Ludki".

Z ogromną satysfakcją pragniemy poinformować, że działania prowadzone przez ww. przedszkola spotkały się z wielką życzliwością ze strony miejskich władz, a w szczególności Pana Mariusza Wiśniewskiego i Pani Katarzyny Kierzek-Koperskiej - Zastępców Prezydenta Miasta Poznanaia, którzy byli obecni na Wernisażu. Jego organizacja stała się możliwa dzięki współpracy i wspólnym działaniu placówek, a przede wszystkim, dzięki przekonaniu, że bez szeroko pojętej edukacji społecznej, realizowanej już od najmłodszych lat, nie osiągnie się zadowalających wyników w walce ze smogiem.

Pragnieniem Dyrektorek Przedszkoli jest, by wszyscy, a przynajmniej większość przedszkolnej społeczności zdała sobie sprawę z tego, że każdy z nas, w większym, czy mniejszym stopniu, ma swój udział w pogarszaniu się jakości powietrza, którym oddychamy. Każdy mieszkaniec powinien zdać sobie sprawę z tego, że może mieć swój indywidualny udział w naprawie tego stanu rzeczy. Stąd inicjatywa, by zacząć od samego siebie i robić tyle, ile można. Przedszkole jest idealnym miejscem, by upowszechniać wiedzę  na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i życia człowieka.  Jest również miejscem, w którym można propagować pozytywne postawy, w tym również te, które są związane z jego ochroną. Świadomość, że za każdym dzieckiem w przedszkolu stoją dziesiątki ludzi dorosłych - rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, znajomi, sprawia, że przekazując określoną wiedzę i kształtując pożądane nawyki wśród najmłodszych, wiedza ta dociera także do starszych mieszkańców naszego miasta.

Wernisaż rozpoczął cykl przedsięwzięć, które będą realizowane przez społeczność przedszkoli z Dębca i Świerczewa w ciągu całego roku szkolnego. Planowane jest również wydanie książki ilustrowanej pracami dzieci, organizację miedzyprzedszkolnego konkursu na plakat miejski połączonego z wystawą w Urzędzie Miasta Poznania, a także Przegląd Piosenki Ekologicznej.