Startuje konkurs Poznański Wolontariusz Roku 2023

Rozpoczyna się 23. edycja konkursu na Poznańskiego Wolontariusza Roku! Miasto po raz kolejny pragnie docenić osoby zaangażowane w rozwój i zmienianie miasta na lepsze. Nabór kandydatek i kandydatów do nagrody ruszył 25 września i potrwa do 15 października.

W ubiegłym roku w kategorii Wolontariat Senioralny zwyciężyła Anna J. Nowak, fot. Jacek Mójta. - grafika artykułu
W ubiegłym roku w kategorii Wolontariat Senioralny zwyciężyła Anna J. Nowak, fot. Jacek Mójta.

Ideą konkursu jest promowanie wolontariatu w mieście oraz docenianie osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych. To nie tylko aktywność w ramach organizacji charytatywnych, praca z seniorami, dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami, ale też inne działania wymagające ogromnego zaangażowania. Dzięki wsparciu wolontariuszy co roku odbywają się największe imprezy kulturalne i sportowe, to oni dbają o środowisko naturalne, bezpieczeństwo i dobrą organizację konwentów, a także upiększają miasto przez tworzenie ogrodów społecznych czy murali.

W konkursie wyodrębniono sześć kategorii, dla kandydatów i kandydatek w różnym wieku: młodzieżową (osoby do 19. roku życia), indywidualną (osoby pomiędzy 19. a 60. rokiem życia), senioralną (osoby powyżej 60. roku życia), uwzględniając też miejsca ich wolontariackiej aktywności. Wśród nich są kategorie zespołowe ‒ można zgłosić grupy mniej lub bardziej sformalizowane, działające w szkole lub pracy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie poznan.pl. Zasady pozwalają na zgłoszenie kilku osób, a nawet samego siebie.

- W konkursie Poznański Wolontariusz Roku chcemy wyróżnić i nagrodzić tych, którzy już pomagają, znajdują w tym pomaganiu pasję i w danym roku szczególnie odznaczają się swoimi działaniami, a jednocześnie pragniemy inspirować do podejmowania pracy wolontariackiej coraz więcej osób - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, przewodnicząca kapituły konkursu. - Zachęcamy do zgłaszania różnorodnych form wolontariatu, nawet pojedynczych i może mniej spektakularnych, bo już samo zgłoszenie jest formą okazania wdzięczności dobroczyńcom. 

Laureatki i laureatów wybierze kapituła konkursowa, w skład której wchodzą: przedstawiciele prezydenta Poznania oraz rady miasta, reprezentacja mediów oraz laureat z poprzedniej edycji konkursu. Głosować będą też poznaniacy i poznanianki - od 6 do 20 listopada zdecydują, kto w tym roku zdobędzie Nagrodę Mieszkańców. Ostateczne wyniki poznamy 7 grudnia podczas gali finałowej w Centrum Kultury Zamek.

Konkurs pomaga dostrzec inicjatywy i uhonorować osoby, których na co dzień nie widać, a ich praca jest bardzo ważna dla Poznania. Nowością w tym roku będą warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy oraz debata, które odbędą się w przeddzień gali.

Organizatorem konkursu Poznański Wolontariusz Roku jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.