To czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii Fundacji Powszechnego Czytania i Wydawnictwa Tatarak, która wystartowała w 2023 roku. W bieżącej edycji udział bierze aż 50 wydawnictw, z których każde rekomenduje jedną książkę oznaczoną logo akcji. Głównym celem jest wzmacnianie męskiego wzorca czytelniczego, szczególnie w stosunku do chłopców, którzy - według badań - porzucają książki już w wieku 9-10 lat. W Polsce około 60 % mężczyzn nie czyta lub czyta bardzo rzadko. Czytanie to nie tylko rozwój językowy i intelektualny, ale także emocjonalne zbliżanie się do dziecka i budowa solidnych relacji
W ramach Wydziału Oświaty poprosiliśmy Pana Dyrektora Przemysława Foligowskiego, Zastępcę Dyrektora Wiesława Banasia oraz Dariusza Kozelana i Sebastiana Kończaka aby w wylosowanym przez nas przedszkolu spotkali się i przeczytali dzieciom ciekawe dla nich książki, książeczki, opowiadania...i inne historie.
Do udziału w losowaniu zaproszono pracowników Wydziału Oświaty: Artura Lewandowicza, Weronikę Kuczyńską oraz stażystkę Martę Krzępiec, którzy jako komisja zadbali o przejrzystość i bezstronność całego procesu. W wyniku losowania wyłoniono placówki, które dołączyły do akcji i miały możliwość zorganizowania spotkań promujących czytanie z udziałem pracowników naszego Wydziału.
Wylosowane przedszkola to:
- Przedszkole nr 29 im Plastusia ul. Księcia Józefa 1/3
- Przedszkole nr 64 im Bolka i Lolka ul. Winogrady 24
- Przedszkole nr 67 im Marii Konopnickiej ul. Słowicza 15
- Przedszkole nr 130 "Bajkowy Świat" Osiedle Rzeczypospolitej 43
Wizyty były niezwykle owocne i dostarczyły wielu pięknych emocji tak dzieciom jak i czytającym tatom. A opowiadania o Wesołym Ryjku czy gry w kapsle i inne atrakcje zostaną zapamiętane na długo.
Akcja "Tata też czyta" to doskonała okazja, by wzmocnić więzi rodzinne oraz zachęcić ojców do aktywnego udziału w codziennym rozwoju swoich dzieci poprzez wspólne czytanie książek. Poprzez organizację spotkań, warsztatów i czytelniczych zabaw, przedszkola zyskują szansę na stworzenie wyjątkowej atmosfery sprzyjającej edukacji i rozwojowi emocjonalnemu maluchów.
https://www.tatatezczyta.pl/tata-tez-czyta-2026/
DK