Wspominamy wakacyjne projekty z NGO

Czas wakacyjnej przygody dobiegł końca pozostawiając po sobie piękne wspomnienia. Ciepłe poranki, długie wieczory zostają zastąpione przez jesienną słotę. Z utęsknieniem przeglądamy zdjęcia i wracamy myślami do wakacyjnych historii. Do rozpoczęcia wakacji w roku szkolnym 2022/2023 pozostało 288 dni. Niech będzie to czas małych i wielkich przygód, zdobywania wiedzy i zawiązywania przyjaźni. Dziś wspominamy to co było, opowiemy Państwu o czterech ciekawych projektach.  

Wakacje letnie - grafika artykułu
Wakacje letnie

Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania dofinansował 4 projekty, dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w trakcie wakacji letnich. Pula środków na ten cel wynosiła 83 094,00 złotych.

Dofinansowane projekty to:

"Dzieciaki wodniaki - sportowe lato 2022 z Just4Fit" - Fundacja Just4Fit

"W tym roku zrealizowaliśmy projekt, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych mieszkańców Poznania. Projekt polegał na systematycznych zajęciach z dziećmi nad jeziorem kierskim na sprzęcie wodnym (deski SUP, windsurfing, kajaki, rowerki wodne). W projekcie uczestniczyło 50 osób przez 30 godzin. Naszym celem było zorganizowanie sportowych, bezpiecznych wakacji nad wodą oraz odciągnięcie dzieci od niebezpieczeństw jakie czyhają na nie podczas biernego spędzania czasu wolnego. Dzieci bardzo chętnie przychodziły na zajęcia i chłonęły wiedzę związaną z żeglarstwem, poprzez zabawę uczyły się pływać na deskach SUP. W projekcie przekazywała wiedzę wykwalifikowana kadra fundacji Just4Fit pod okiem prezeski fundacji - byłej VC Mistrzyni Pucharu Polski Windsurfingu" - opowiedziała Pani Justyna Krzymicka, Prezes Fundacji.

"Półkolonia letnia dla dzieci ukrainskojęzycznych" - Fundacja Adaptacji i Rozwoju Dzieci i Młodzieży Dwujęzycznej "Bilingwo"

Projekt zakładał organizację półkolonii dla dzieci z Ukrainy i z Polski w celu integracji. Półkolonie trwały 4 tygodnie i obejmowały 4 grupy po 20 dzieci (w wieku 7-10 lat).  Wspólnie spędzony czas pozwolił na nawiązanie prawdziwych, koleżeńskich relacji. Dzieci uczyły sie poprzez zabawę. Program zajęć bogaty był we wszelkiego rodzaju aktywnosci: zawody sportowe, zajęcia na ściance wspinaczkowej, kino - film z polskim lektorem, lekcje mumifikacji w muzeum archeologicznym, wspólny festyn. Wymienione zajęcia miały na celu zwiększenie poziomu adaptacji rodzin ukraińskich przybywających do Polski, poziomu adaptacji dzieci ukraińskich wśród dzieci polskich poprzez kontakt z rówieśnikami, przygotowanie językowe, poprawę relacji społecznych uchodźców z Ukrainy z Polakami.

"Młodzi odkrywcy" - półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży ze szkół Miasta Poznania - Fundacja Ewy Johansen "Talent"

"W wakacje 2022 roku zrealizowaliśmy z pomocą Urzędu Miasta Poznania i Wydziału Oświaty półkolonie dla uczniów z poznańskich szkół podstawowych, które nazywały się " Młodzi odkrywcy". Zajęcia zorganizowaliśmy w dwóch poznańskich szkołach tj. w Szkole Podstawowej nr 90 im. hr. W. Zamoyskiego i Poznańskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. S. Karłowicza. W czasie trwania projektu dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach np. w warsztatach herbacianych, tanecznych, archeologicznych oraz plastycznych. W ramach półkolonii dzieci miały zapewnione też wyjście i zwiedzanie jednej z poznańskich instytucji kultury oraz ośrodka sportowego (Stadion Lecha). Przez udział w półkoloniach chcieliśmy zachęcić dzieci do aktywnego spędzenia czasu, spróbowania nowych aktywności oraz dowiedzenia się nowych rzeczy o świecie" - opisywał Pan Leszek Baranowski, Prezes Fundacji.

"Letnie Półkolonie w Szkole" - Klub Sportowy Akademia Koszykówki w Poznaniu

Organizacja wakacji letnich w postaci półkolonii szkolnych w Szkole Podstawowej nr 48 w Poznaniu dla ponad 50 uczestników projektu. W trakcie zajęć przeprowadzono warsztaty/szkolenia/zajęcia/seminaria edukacyjne, integrujące i wspierające. Zajęcia: ekologiczne, informatyczne, historyczne, sensoryczne, sportowe, integracyjne, kreatywne, kulturoznawcze. Dzięki realizacji zadania udało się zintegrować społeczności ukraińskie i polskie, wyrównać szansy dzieci pochodzących z uboższych rodzin, zbudować poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży, stworzyć więzi społeczne między dziećmi z różnych kultur i warstw społecznych.

Każde działanie wymagało bardzo dużego nakładu pracy, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że pomimo smutku z powodu kończącego się lata, czekamy na nowe wyzwania. Hej! Niech żyją wakacyjne przygody! 

sieci społecznościowe