Wybory 2019 - ułatwienia dla wyborców

Dopisanie do spisu wyborców i uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania będzie jeszcze łatwiejsze. To dzięki dodatkowym punktom obsługi wyborców na Winogradach i Dębcu oraz możliwości rezerwacji wizyty w urzędzie przez internet.

Od 9 września dopisanie do spisu wyborców i uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania będzie jeszcze łatwiejsze.
Od 9 września dopisanie do spisu wyborców i uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania będzie jeszcze łatwiejsze.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Warto jednak nie zwlekać do ostatniej chwili i już teraz załatwić wszystkie niezbędne formalności, np. te dotyczące głosowania w innym mieście niż to, w którym jest się zameldowanym. Od poniedziałku, 9 września będzie to możliwe w dwóch dodatkowych lokalizacjach urzędu miasta: przy ul. Gronowej 22a i ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404. Trzecim miejscem, tak jak dotychczas, będzie budynek przy ul. Libelta 16/20.

Ponadto, każdy kto chce umówić się na wizytę na Winogradach lub Dębcu, w konkretnym dniu i godzinie, może to zrobić już teraz za pomocą dedykowanej strony internetowej.

Jak dopisać się do spisu wyborców i uzyskać zaświadczenia o prawie do głosowania?

Osoby, które chcą zagłosować w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, mogą dopisać się do spisu wyborców. Dopisanie do spisu jest jednorazowe - obowiązuje tylko na najbliższe wybory. Wniosek można pobrać ze strony UM Poznania. Trzeba go złożyć (osobiście w urzędzie, przez osobę trzecią lub pocztą) na piśmie najpóźniej do 8 października.

Z kolei osoby, które będą przebywać poza terenem Poznania w dniu wyborów, a chciałby wziąć udział w głosowaniu, mogą to zrobić dzięki zaświadczeniu o prawie do głosowania. Dokument pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Aby go uzyskać także trzeba złożyć wniosek na piśmie (do pobrania TUTAJ). Można go zanieść osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać pocztą. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są do 11 października.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może głosować w Poznaniu, może to sprawdzić na stronie: www.poznan.pl/czymogeglosowac/.

- To opcja szczególnie przydatna dla osób, które dopisywały się do rejestru wyborców przed wyborami samorządowymi i nie są pewne, czy przed tymi też muszą - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UM Poznania. - Wystarczy wprowadzić swój nr PESEL do elektronicznego formularza, by dowiedzieć się, czy można głosować w Poznaniu. Jeśli tak - system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres - dodaje.

Szczegóły dotyczące jesiennych wyborów można znaleźć w miejskim niezbędniku wyborczym pod adresem: www.poznan.pl/parlament2019/.
JZ