300 lat Bambrów w Poznaniu

W tym roku Poznań obchodzi 300. rocznicę przybycia osadników bamberskich do miasta. Z tej okazji delegacja z Bambergu przybyła do stolicy Wielkopolski. 

300 lat Bambrów w Poznaniu - grafika artykułu
300 lat Bambrów w Poznaniu

Rok 2019 decyzją Rady Miasta jest Rokiem Bambrów. Sobotnie spotkanie to zwieńczenie wielu działań w ramach obchodów jubileuszu 300-lecia przybycia osadników bamberskich do Poznania, które przez cały czas kierowały uwagę poznaniaków i turystów na tradycje osadników bamberskich. Odbyły się wystawy, imprezy, spotkania i konferencje naukowe. W sierpniu przez Poznań przeszedł barwny korowód, przypominający mieszkańcom znaczenie osadników dla rozwoju ówczesnych podmiejskich wsi.

W 1719 roku władze Poznania, na wyludnione zarazą podpoznańskie wsie, zaprosiły osadników z niemieckiego Bambergu. Najpierw dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich - w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Przez trzy stulecia Bambrzy i Poznaniacy dzielili się ze sobą swoją kulturą i tradycjami.

W sobotę przedstawiciele władz Bambergu oraz Towarzystwa Bambrów Poznańskich spotkali się z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Miasta Poznania, Jędrzejem Solarskim, zastępcą prezydenta oraz Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta Poznania.

- Bamberg i Poznań mają ze sobą wiele wspólnego również współcześnie - mówi Jacek Jaśkowiak. - Stoimy przed wyzwaniami migracyjnymi i tworzymy przyjazne mieszkańcom przestrzenie w naszych miastach. Chcemy zacieśnić kontakty z Bambergiem na polu kulturalnym. Zapraszamy przedstawicieli kultury bamberskiej do Poznania. Jesteśmy otwarci na szerszą i stałą wymianę myśli i talentów, która prędzej czy później da wymierne owoce - dodaje prezydent.

Po uroczystym spotkaniu i wpisie Nadburmistrza Andreasa Starke do księgi pamiątkowej, odbyła się uroczystość jubileuszu 300-lecia przybycia osadników bamberskich do Poznania, podczas której podpisano porozumienie między Towarzystwem Bambrów Poznańskich a Towarzystwem Junggärtnergruppe Bamberg e. V. przez prezesa towarzystwa Ryszarda Skibińskiego oraz honorowego przewodniczącego towarzystwa Michaela Niedermaiera w towarzystwie Jędrzeja Solarskiego oraz Andreasa Starke.

- Jest z nami również bardzo liczne grono przedstawicieli fachu ogrodniczego. To zajęcie, które jednoczy - zauważa Andreas Starke. Bardzo wiele osób z Poznania i Bambergu współpracuje ze sobą w tym zakresie, co jest wyrazem chęci rozwijania naszej przyjaźni. Cały czas budujemy te kontakty codziennym działaniem, życiem i aktywnością - dodaje.

Delegacja z Bambergu wzięła także udział w uroczystym koncercie oraz odebrała  Srebrną Pieczęć. 20 października odbędzie się Msza Święta w Katedrze Poznańskiej, koncelebrowana przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego oraz Arcybiskupa Bambergu, Ludwiga Schick'a.