Ambasador Niemiec w Poznaniu

Dr Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec, odwiedził w piątek stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dyplomata wcześniej złożył wizytę w Forcie VII, gdzie oddał hołd ofiarom i więźniom obozu koncentracyjnego KL Posen.

Na zdjęciu Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec. - grafika artykułu
Dr Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec, odwiedził w piątek stolicę Wielkopolski.

To pierwsza wizyta ambasadora w poznańskim urzędzie miasta. Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od połowy września  tego roku. Wcześniej pracował m.in. jako zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa. Był także ambasadorem Niemiec w Czechach.

Podczas spotkania rozmawiano o współpracy Poznania z Niemcami, obecnej sytuacja samorządów w Polsce, inwestycjach niemieckich przedsiębiorstw w regionie, wpływie pandemii koronawirusa na gospodarkę oraz zmianach klimatycznych.

- Nie można ograniczać kompleksowych, złożonych relacji polsko-niemieckich tylko do wymiaru historycznych krzywd. II wojna światowa oczywiście miała olbrzymi wpływ na nasze kontakty, jednak wspólna, tysiącletnia historia, to także bogate związki gospodarcze, społeczne, kulturalne i naukowe. To również podobne wyzwania, jak np. ochrona środowiska - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.  

Podczas swojej wizyty w Poznaniu Arndt Freytag von Loringhoven odwiedził także Fort VII, gdzie w latach II wojny światowej funkcjonował obóz koncentracyjny KL Posen. Dyplomata złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci i spotkał się z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Wizyta miała miejsce w przeddzień 81. rocznicy założenia obozu, która przypada 10 października. 

Współpraca Poznania z Niemcami

Stolica Wielkopolski jest siedzibą wielu niemieckich firm. Zakłady produkcyjne ma tu Volkswagen, Beiersdorf (Nivea) czy Lisner. W Poznaniu działają także biura: Arvato, Carl Zeiss, GFT Poland, Itelligence,  MAN, Miele. Łącznie w naszym mieście zarejestrowanych jest 378 spółek z kapitałem niemieckim.

W poznańskich szkołach 27 tys. uczniów uczy się języka niemieckiego. W VII LO działa klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim, w której matematyka, fizyka, historia i geografia nauczane są bilingualnie. Na dwóch poznańskich uczelniach (UAM i Wyższa Szkoła Języków Obcych) ok. 500 studentów studiuje filologię germańską.

Miastem partnerskim Poznania w Niemczech jest od ponad 40 lat Hanower. Obecnie współpraca miast dotyczy szerokiego spektrum zagadnień, takich jak kultura, sport, opieka nad dziećmi oraz młodzieżą, pomoc społeczna, komunikacja i transport czy ochrona środowiska. Poznań pozapartnersko współpracuje także z Bambergiem, Bremą i Hamburgiem. 

Stolica Wielkopolski jest stowarzyszona w Oder Partnerschaft, czyli polsko-niemieckiej sieć współpracy transgranicznej. W ramach działań partnerskich w styczniu przy ul. Za Bramką otwarto uliczną bibliotekę BiblioboXX. Można w niej znaleźć  bezpłatne książki niemieckie i polskie, a także odsłuchać teksty czytane m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz. 

JZ

sieci społecznościowe